20 sierpnia
wtorek
Bernarda, Samuela, Sobieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Będzie proces beatyfikacyjny kard. de Lubaca?

Ocena: 0
882

Kościół we Francji zamierza wszcząć proces beatyfikacyjny jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku, jezuity o. Henriego de Lubaca, mianowanego kardynałem przez św. Jana Pawła II w 1983 r.

2016-02-12 18:23
pb (KAI/riposte-catholique.fr) / Paryż, mz

Metropolita Lyonu kard. Philippe Barbarin rozmawiał o tym z papieżem seniorem Benedyktem XVI podczas spotkania w Watykanie pod koniec stycznia – ujawniły francuskie media.

– Chciałem zasięgnąć u Benedykta XVI informacji nt. o. De Lubaca, którego bardzo dobrze znał – powiedział kard. Barbarin. Dodał, że papież senior zadeklarował swe poparcie dla procesu beatyfikacyjnego. Ma on być prowadzony w archidiecezji paryskiej, gdyż to w stolicy Francji kard. De Lubac zmarł w 1991 r. w wieku 95 lat.

Prymas Galii podzielił się też uwagami nt. stanu zdrowia 88-letniego papieża seniora. – Porusza się wolniej, a czasem musi skorzystać z balkonika. Ale jego umysł jest bardzo żywy i bez skazy. Rozmawiał ze mną w doskonałym francuskim. Jest pełen humoru, subtelności i życzliwości – stwierdził kardynał.

Henri de Lubac urodził się w 1896 r. Powołanie do życia zakonnego odkrył w szkole, prowadzonej przez jezuitów gdy miał 17 lat. Wcielony do wojska walczył w I wojnie światowej i na froncie odniósł rany. W 1927 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1929 r. był wykładowcą na Wydziale Teologicznym w Lyonie, w którym mieszkał niemal całe życie. W czasie II wojny światowej zaangażował się w ruch oporu. Dał się poznać jako wytrawny teolog i publicysta.

Jest autorem takich dzieł jak "Katolicyzm", "Dramat ateizmu humanistycznego", a w 1946 r. ukazało się jego główne dzieło "Surnaturel". Wywołało ono burzliwe polemiki, a w 1950 r. po ogłoszeniu encykliki "Humani generis" Piusa XII, o. De Lubac został odsunięty od nauczania. W 1960 r. św. Jan XXIII powołał go do komisji teologicznej przygotowującej sobór,a potem mianował ekspertem Soboru Watykańskiego II.

O. De Lubac był jednym z autorów i redaktorów najważniejszych dokumentów owych: Konstytucji dogmatycznej o Kościele, Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym, a także Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym. W trakcie redagowania tych tekstów poznał bp. Karola Wojtyłę, który jako Jan Paweł II w 1983 r. nadał mu godność kardynała.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 sierpnia

"Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego."

Dziś w Kościele: wtorek, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux, opata i doktora Kościoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 6,11-24a, Ps 85 (84),9.11-14, Mt 19,23-30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -