24 stycznia
poniedziałek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 elżbietanek - 11 czerwca

Ocena: 5
455

Beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek odbędzie się 11 czerwca o godz. 11:00 w katedrze wrocławskiej. Siostry elżbietanki zginęły na Śląsku w czasie II wojny światowej.

Fot. Archiwum sióstr elżbietanek, elzbietanki.wroclaw.pl

Front wojenny przesuwał się na zachód i niemieckim zakonnicom przyszło stanąć w obliczu inwazji wojsk sowieckich. Wiele ludzi uciekło z tamtych terenów. Siostry elżbietanki zostały ze swoimi podopiecznymi: chorymi, osobami starszymi oraz osieroconymi dziećmi.

Siostra Maria Paschalis Jahn i jej dziewięć towarzyszek nie chciały zostawić swoich podopiecznych samych i zginęły śmiercią męczeńską z rąk żołnierzy sowieckich. W momencie śmierci znajdowały się w różnych miejscach archidiecezji wrocławskiej. Wszystkie zginęły broniąc czystości swojej i innych.

– poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o. Leszek Gęsiak SJ.

Żołnierze Armii Czerwonej znęcali się nad siostrami zakonnymi, brutalnie je bijąc, dręcząc fizycznie oraz mordując.

Życiorysy przyszłych błogosławionych - elzbietanki.wroclaw.pl

Pierwsza grupa 108 męczenników II wojny światowej była beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

W 2009 roku Zarząd Generalny sióstr elżbietanek podjął decyzję o wszczęciu postępowania beatyfikacyjnego. Następnie, w lutym 2010 r. siostry elżbietanki zwróciły się z prośbą do ówczesnego metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, o wyniesienie na ołtarze dziesięciu swoich sióstr prowincji wrocławskiej, w tym również siostry Marii Paschalis Jahn.

25 listopada 2011 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu uroczystą Mszą świętą został otwarty proces beatyfikacyjny przez abp. Mariana Gołębiewskiego siostry Marii Paschalis Jahn z grupą dziewięciu innych elżbietanek, które poniosły męczeńską śmierć w okresie ostatniej wojny.

Powołany został specjalny Trybunał Diecezjalny w celu zbadania dokumentacji, świątobliwości życia i okoliczności męczeństwa wszystkich sióstr, a postulatorką procesu została mianowana elżbietanka s. Miriam Zając CSSE.

Specjalnym listem zwrócono się do wiernych z apelem o udostępnienie posiadanych dokumentów mogących dokładniej zbadać życie i działalność sióstr.

26 września 2015 w archikatedrze wrocławskiej abp. Józef Kupny w uroczystej Mszy św. zakończył proces na szczeblu diecezjalnym z udziałem czterech z dziesięciu rodzin zamordowanych sióstr, po czym akta zostały przekazane watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Siostra Maria Paschalis (Maria Magdalena) Jahn, urodziła się 7 kwietnia 1916 r. w Nysie. Została ochrzczona w tamtejszym kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela. 30 marca 1937 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Pierwszą profesję zakonną złożyła w 1939 r. Po złożeniu ślubów przebywała na placówkach w Kluczborku, Głubczycach i Nysie.

W marcu 1945 roku przełożeni, w obawie przed działaniami wojennymi, zobowiązali siostrę Paschalis do opuszczenia miasta. Udała się na teren Czech, gdzie przebywała w miejscowościach Losiny Wielkie i Sobotin (Zöptau). 11 maja 1945 roku została brutalnie zaatakowana przez sowieckiego żołnierza. Broniąc swojej czystości i wiary została przez niego zastrzelona. Pochowano ją na cmentarzu parafialnym, a miejscowa ludność nazwała ją „białą różą z Czech".

Przeczytaj także: Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Franciszki Werner

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,22-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter