16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bazylika w Fatimie znów otwarta

Ocena: 0
1636

Po południu w Fatimie otwarto bazylikę Matki Bożej Różańcowej. Świątynia zamknięta była od wiosny 2014 r. z powodu prowadzonych w niej prac remontowych.

2016-02-02 17:07
mz (KAI) / Fatima, mz
fot. christopher_brown via Foter.com / CC BY

Jak zaznaczył podczas Mszy świętej inaugurującej odrestaurowaną świątynie biskup diecezji Leiria-Fatima, António Marto, jednym ze znaków prac modernizacyjnych w fatimskim kościele jest nowy ołtarz. – Nieprzypadkowo uroczyste otwarcie bazyliki ma miejsce właśnie w dniu, który Kościół dedykuje życiu konsekrowanemu. Symbolem tego jest m.in. liczna podczas dzisiejszej liturgii obecność przedstawicieli zgromadzeń zakonnych – powiedział bp Marto.

W trakcie prac remontowych w fatimskiej świątyni odnowione zostały nie tylko mury budowli, ale również systemy oświetlenia i wentylacji. Remont przeszły też organy na głównym chórze bazyliki. – Prace wewnątrz świątyni były złożone i obejmowały kilka etapów. W ich trakcie renowacji uległo m.in. miejsce pochówku Łucji, Hiacynty oraz Franciszka [trójki pasterzy, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża - KAI]. Remont dotyczył tam wymiany posadzki oraz kamienia na nagrobkach małych wizjonerów – poinformowała Carmo Rodeia, rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego.

W rezultacie prac remontowych w bazylice fatimskiej poszerzono też dostęp do grobów trójki pasterzy, a także powiększono liczbę wejść, którymi do wnętrza obiektu mogą wchodzić pielgrzymi.

Budowa Bazyliki Matki Bożej Różańcowej rozpoczęła się w Fatimie w 1928 r., a więc w zaledwie jedenaście lat od objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Świątynia została konsekrowana w 1953 r. Rok później papież Pius XII nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Szacuje się, że co roku świątynię tę odwiedza około 1 mln pielgrzymów z całego świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter