2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Autentyczny Grób Pański

Ocena: 0
1524

fot.xhz/Wnętrze Bożego Grobu w Jerozolimie

 

Jest Ojciec autorem książki „Autentyczność Bożego Grobu”, która stała się bestsellerem…

To jest dla mnie dowód, że osoby, które czytają moją książkę, opowiadającą o autentyczności miejsca, gdzie spoczywało złożone do Grobu ciało Jezusa, mają wewnętrzną tęsknotę poznania tego, co najważniejsze, nie tylko w sferze duchowej, ale też chcą poznać opowiadające o tym badania archeologiczne, architektoniczne oraz historiograficzne.

Książka ta stanowi m.in. cegiełkę na rzecz wystawy multimedialnej o Bożym Grobie, zrealizowanej przez polskich franciszkanów pracujących w Centrum Informacji Chrześcijańskiej w Jerozolimie.

 

Jak wygląda codzienność na terenie Bazyliki Bożego Grobu?

Mimo że przez wiele wieków staraliśmy się o to miejsce i dbaliśmy, remontując je, to dziś mamy możliwość sprawowania Mszy Świętej w Bożym Grobie tylko pomiędzy 4.30 a 8.15 rano. Opiekę nad Bożym Grobem sprawują prawosławni Grecy, którzy mają prawo wpuszczania i kontrolowania pielgrzymów wchodzących do kaplicy. I prawo decyzji, kogo można wpuścić, a kogo nie można. Grecy swoją liturgię sprawują o północy. Od godziny 2.30 do 4.30 w nocy do Bożego Grobu wchodzą Ormianie, którzy mają do dyspozycji jeszcze mniej czasu niż my franciszkanie, reprezentujący wszystkich katolików. Ale te wszystkie przepisy nie są żadną przeszkodą, aby każdy mógł w pełni przeżyć pielgrzymowanie do najważniejszego na świecie miejsca, jakim jest miejsce Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa dla każdego chrześcijanina.

 

Jakie przesłanie chciałby Ojciec przekazać wiernym pielgrzymującym do Jerozolimy?

Mogę powiedzieć tylko jedno: jeśli uda ci się wejść do Bożego Grobu, to przez chwilę dotknij czołem lub dłonią płyty, pod którą znajduje się miejsce pochówku i Zmartwychwstania Jezusa. W tym miejscu panuje niezwykła, absolutna wręcz cisza. Tak, jakbyśmy weszli w inny świat. W tej ciszy posłuchaj natchnień swojego serca i podążaj za nimi. Myślę, że to najcenniejszy dar, jaki pielgrzym może otrzymać w Ziemi Świętej.

Od roku mamy pandemię i związane z nią obostrzenia, ale wcześniej każdego dnia widziałem ludzi, którzy wychodzą z niezwykłej kaplicy. W ich oczach jest radość, spokój, często łzy wzruszenia. Pamiętam, jak Jan Paweł II nie chciał wyjeżdżać z Jerozolimy bez modlitwy i dotknięcia tego świętego miejsca, jakim jest Boży Grób i skała Golgoty, dlatego jego pragnienie zostało spełnione.

 

Był Ojciec opiekunem merytorycznym multimedialnej wystawy „Śladami Jezusa”, którą dwa lata temu można było zobaczyć w wielu miejscach w Polsce.

Zwiedzając wystawę, mamy wrażenie, że rzeczywiście jesteśmy w Ziemi Świętej. Kiedy odprawiam Mszę Świętą w Bożym Grobie czy idę procesją ulicami starej Jerozolimy z pielgrzymami Drogą Krzyżową Jezusa, czyli Via Dolorosa, to zawsze przypominam i uświadamiam sobie, że to naprawdę wydarzyło się w tym miejscu. Modląc się, słyszę razem z wiernymi piękne orientalne pieśni i czuję zapach „tej ziemi”, którą przed wiekami wybrał Jezus.

Dla tych, którzy jeszcze nigdy nie byli w Ziemi Świętej, ta multimedialna wystawa może być niezwykłą inspiracją, aby wybrać się w podróż. Dla ludzi, którzy powracają do Jerozolimy, aby szukać śladów Jezusa, ta wystawa jest tęsknotą za obecnością sacrum w naszym życiu.

Mam nadzieję, że po ustaniu pandemii twórcy niezwykłej wystawy „Śladami Jezusa” będą mogli ponownie zaprosić nas do obejrzenia jej, tym razem przy bazylice poświęconej Janowi Pawłowi II w Krakowie. Jest to swoiste zaproszenie do wybrania się w niezwykłą pielgrzymkę: dosłownie śladami Jezusa. Myślę, że każdy chrześcijanin powinien choć raz w życiu odbyć podróż do Ziemi Świętej, do Jerozolimy: Bożego Grobu i miejsca Zmartwychwstania Pana Jezusa.

 

Najważniejsze wielkanocne życzenia z miejsca, gdzie dokonał się cud Zmartwychwstania?

Życzenia na pewno będą inne niż te, które sobie składaliśmy każdego roku, kiedy nie było problemu, aby zwyczajowo wejść do Bazyliki Bożego Grobu i uroczyście celebrować Triduum Paschalne i Zmartwychwstanie Jezusa. Od roku walczymy z COVID-19 na całym świecie i jego ciężkimi konsekwencjami. Nie wiemy, kiedy ustanie pandemia, i zastanawiamy się, jakie będzie nasze dalsze życie. Wszystkim Drogim Czytelnikom tygodnika „Idziemy” życzę zaufania, że tu w tym niezwykłym miejscu w Jerozolimie Jezus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał, przynosząc nam wiarę, nadzieję i miłość na lepsze jutro.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter