29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Argentyna: siostry oblatki szkolą policjantów

Ocena: 0
542

Funkcjonariusze argentyńskiej policji federalnej i bezhabitowe siostry oblatki Najświętszego Odkupiciela spotkali się w Buenos Aires na konferencji i warsztatach poświęconych przeciwdziałaniu handlowi ludźmi i pomocy jego ofiarom.

fot. Pixabay, CC0

Zjednoczenie sił i doświadczenia Kościoła i państwa w tych działaniach, to idea, która przyświeca powołanej z inicjatywy papieża Franciszka i prymasa Anglii i Walii kard. Nicholsa Grupie Świętej Marty, zrzeszającej przedstawicieli służb i zakonów z całego świata.

W spotkaniu zorganizowanym w Buenos Aires wzięli udział funkcjonariusze policji federalnej, słuchacze akademii policyjnej oraz bezhabitowe siostry oblatki Najświętszego Zbawiciela, działające m.in. w Argentynie. Celem spotkania była wymiana doświadczeń: zakonnic, mających kontakt z ofiarami prostytucji i innych współczesnych form niewolnictwa, i służb posiadających narzędzia do zwalczania tego procederu i pomocy poszkodowanym. Jak podkreślały oblatki, niezwykle ważne jest postawienie w centrum zainteresowania i prowadzonych działań ofiary, jej bezpieczeństwa i dobra. 

– Towarzyszymy kobietom, które są ofiarami handlu ludźmi i prostytucji. Staramy się znaleźć sposób uwolnienia ich i przywrócenia im godności ludzkiej – wyjaśnia s. Veronica Mato ze zgromadzenia oblatek Najświętszego Odkupiciela – Ta inicjatywa stworzona dzięki papieżowi Franciszkowi zachęca zarówno nas, przedstawicieli Kościoła katolickiego, jak i policji do wspólnej pracy i tworzenia nowego sposobu patrzenia i traktowania tych osób. Handel ludźmi to proceder, który musi być zwalczany wspólnie: przez wszystkich obywateli i wszystkich mieszkańców. Wszyscy musimy być uważni i wrażliwi, mieć oczy szeroko otwarte i rozumieć, że osoby, które są wykorzystywane, to prawdziwe ofiary, których nie można porównywać z tymi, którzy korzystają z prostytucji. 

– Siostry dały nam nowe spojrzenie na osobę ofiary, na to, jak ją traktować. To dla nas niezwykle ważne, zwłaszcza, że za kilka miesięcy kończymy naukę. Ich doświadczenie jest dla nas bardzo cenne, naprawdę cieszymy się z tego spotkania – podkreśla Guillermina Cerro, młodsza sierżant argentyńskiej policji, kończąca wkrótce formację w akademii policyjnej. 

W organizację podobnych konferencji włączyło się na razie 7 z 23 argentyńskich prowincji, angażując w nie przedstawicieli federalnej policji i sióstr oblatek, które od lat opiekują się ofiarami handlu ludźmi i ratują je z opresji. Od stycznia 2016 r. do połowy policji argentyńskiej udało się wyswobodzić 41 ofiar handlu ludźmi, zaangażować się w pomoc 725 ofiarom, przeprowadzić blisko 3,4 tys. wstępnych rozpoznań, 401 przeszukań domów i zaaresztować 41 osoby powiązane z handlem ludźmi. Ich działania wpisały się w narodowy program pomocy ofiarom handlu ludźmi, który objął w tym okresie blisko 1,3 tys. ofiar procederów współczesnego niewolnictwa. 

Grupa Świętej Marty powstała w 2014 r. jako owoc współpracy przedstawicieli Kościoła i policji metropolitalnej w Londynie. Zrzesza przedstawicieli episkopatów, policji i zakonów wspierających ofiary handlu ludźmi na całym świecie. Została założona z inicjatywy papieża Franciszka (nazwa nawiązuje skądinąd do watykańskiego Domu św. Marty), a jej pracami kieruje przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincent Nichols. Ideą SMG jest połączenie doświadczenia służb i Kościoła w niesieniu pomocy ofiarom handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa. Do tej pory SMG zorganizowała cztery międzynarodowe konferencje poświęcone tej tematyce: w kwietniu 2014 r. w Rzymie, w grudniu 2014 r. w Londynie, w Madrycie w październiku 2015 r. oraz ponownie w Rzymie w 2017 i 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter