28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Argentyna: obchody 5. rocznicy wyboru Franciszka

Ocena: 0
3692

W Argentynie, ojczyźnie Franciszka, uczczono 13 marca piątą rocznicę jego wyboru na papieża. Uroczystości odbyły się między innymi w Buenos Aires.

fot. PAP/EPA/VATICAN CITY PRESS OFFICE HANDOUT

W katedrze metropolitalnej zorganizowany został dzień modlitwy za Ojca Świętego. W intencji Franciszka wierni gromadzili się na trzech Mszach św. Podobnie będzie 19 marca, czyli w dniu piątej rocznicy inauguracji pontyfikatu. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Ty jesteś Piotr”.

Wieczorem w jednej z galerii sztuki w prowincji Buenos Aires otworzona została wystawa poświęcona Franciszkowi pod hasłem: „Sługa w Buenos Aires, Sługa dla całego świata”. Ekspozycja zawiera zdjęcia wykonane przez fotografa Enrique Cangasa. Zbiór przedstawia drogę duszpasterską papieża Franciszka jako arcybiskupa Buenos Aires, a także przedstawia momenty z jego posługi papieskiej w Rzymie oraz z dwóch pielgrzymek – do Rio de Janeiro z 2013 roku i do Chile, odbytej w styczniu br.

List do Ojca Świętego z okazji rocznicy wysłał episkopat Argentyny. Biskupi dziękują Franciszkowi za „hojne oddanie się Kościołowi” oraz za „porywające nauczanie na rzecz życia, ubogich, rodziny i całej Ziemi”.

Życzenia złożył papieżowi również Mauricio Macri, prezydent Argentyny, który podkreślił, że przez te lata Franciszek stał się „bohaterem naszych czasów, moralnym i duchowym liderem, który jest kochany i podziwiany przez miliony ludzi”. Przywódca państwa podziękował Ojcu Świętemu za „spuściznę, którą obdarza całą ludzkość”.

Pięciolecie papieża było tematem poruszonym przez największe media w Argentynie. W korespondencji z Rzymu w dzienniku „La Nacion” podkreśla się, że Franciszek przez pięć lat nie zmienił się jako osoba. Doceniono, że "Jorge Bergoglio będąc biskupem Rzymu nie stracił autentyzmu i spontaniczności", ale "poznał kody postępowania w Watykanie". Dzięki temu nie ma już tego braku przywiązania do protokołu, które towarzyszyło początkowi pontyfikatu. W artykule zauważa się też, że Franciszek nauczył się wiele w obszarze dyplomacji i spraw kościelnych, co pozwala mu teraz podejmować decyzje z większą śmiałością.

Portal „Clarin” przygotował fotogalerię z pięciolecia pontyfikatu oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń. Dziennikarze serwisu zaznaczają wagę słów, które napisał ostatnio Benedykt XVI. Papież-senior stwierdził, że pomimo różnicy stylów i temperamentów dostrzega wewnętrzną kontynuację dwóch ostatnich pontyfikatów.

W portalu „Infobae” zamieszczona została rozmowa z argentyńskim profesorem teologii, który wykłada na uniwersytetach we Włoszech – Jose Luisem Narvają. Naukowiec podkreśla, że w jednym z najważniejszych zadań podjętych przez Franciszka, czyli reformie Kurii Rzymskiej, bardzo ważna jest jego postawa. Zmiany, które chce wprowadzić pokazuje przede wszystkim na własnej osobie – prowadzi życie w sposób prosty, ubogi, a także przywiązuje dużą uwagę do losu ludzi biednych i opuszczonych. Profesor Narvaja dostrzega duże znaczenie w spotkaniach Franciszka z ludźmi a te codzienne rozmowy dają Ojcu Świętemu siłę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter