18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Archidiecezja warszawska: 26 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie

Ocena: 5
2247

W sobotę 29 maja dwudziestu sześciu diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie (link do transmisji). To najwyższa liczba święconych od 1992 roku w Archidiecezji Warszawskiej, w jej obecnych granicach.

Fot. Wojciech Łączyński, archwa.pl

Spośród 26 przyszłych księży 21 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie a 5 w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym „Redemptoris Mater”. Gdy przed rokiem przyjmowali święcenia diakonatu, kard. Kazimierz Nycz powiedział, że od 50 lat nie było tak licznego rocznika „co jest wielkim darem dla Kościoła, ale i dla misji”.

Zazwyczaj nowi księża przyjmują święcenia kapłańskie w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W tym roku, podobnie jak i w poprzednim, ze względu na pandemię Covid-19 Msza św. w czasie której przyjęli święcenia prezbiteratu została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rozpoczęła się o godz. 10.00. Sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu udzielił im biskup Rafał Markowski.

Przeczytaj także: 26 nowych księży w Archidiecezji Warszawskiej

W Archidiecezji Warszawskiej data święceń kapłańskich zwykle bliska jest przypadającej 28 maja rocznicy śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku nowi księża zostaną wyświęceni następnego dnia po 40. rocznicy, a zarazem w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która planowana jest na 12 września 2021 r. w Warszawie.

Prymas Wyszyński, kiedy przed 48 laty wyświęcił 20 księży dla Archidiecezji Warszawskiej oraz 13 zakonników cieszył się z ich dużej liczby, widząc ogromne potrzeby duszpasterskie. W „Pro Memoria” pod datą 23 sierpnia 1953 r. napisał wówczas:

Wróciłem do Warszawy na święcenia kapłańskie. Archikatedra widzi je po raz pierwszy od wielu lat; jak oblicza ks. kan. Sitkowski, uroczystych święceń w czasie sumy pontyfikalnej nie było tu 50 lat. Święcenia przyjmuje dwudziestu diakonów archidiecezji warszawskiej, dwunastu z zakonu oo. jezuitów i jeden marianin. Razem 33 – na chwałę Chrystusowych lat. Żałuję, że Pan Jezus nie miał pięćdziesięciu lat.

– zanotował ówczesny metropolita warszawski.

 Święcenia kapłańskie przyjęli diakoni:

  1. Mariusz Konrad Balcerowicz z parafii św. Rocha w Jasieńcu, 27 lat. Był ministrantem w rodzinnej parafii. Po maturze wstąpił do seminarium. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  2. Michał Jerzy Bartak, 33 lata. Należał do scholi młodzieżowo-oazowej, był ministrantem i harcerzem. W ramach praktyk duszpasterskich posługiwał m.in. w parafii św. Anny w Piasecznie oraz w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, odbył również półroczną praktykę misyjną w diecezji nowosybirskiej w Rosji. Pracował także jako katecheta oraz wychowawca w świetlicy szkolnej. Święcenia diakonatu przyjął 30 listopada 2020 roku.
  3. Szymon Piotr Bolonek, 29 lat. W roku 2011 wstąpił wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W roku 2018 ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie, uzyskując tytuł magistra. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  4. Radosław Czyżewski z parafii Świętej Rodziny w Kozienicach, 25 lat. Przebywał na praktykach duszpasterskich we włoskiej wspólnocie Cenacolo, a jako diakon posługiwał w parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie. Święcenia diakonatu przyjął 30 listopada 2020 roku.
  5. Łukasz Dańczak, 26 lat. Do seminarium wstąpił po maturze. W trakcie formacji odbył roczną praktykę duszpasterską w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szklarskiej Porębie. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  6. Mikołaj Rafał Derentowicz, 29 lat. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz muzykologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był organistą w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Do seminarium wstąpił w 2015 roku. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  7. Jan Konrad Elczyk, 30 lat. Po maturze podjął dwuletnie studium w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. W 2014 roku wstąpił do seminarium warszawskiego. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  8. Mateusz Giszczak z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, 29 lat. Był ministrantem. Po maturze studiował filologię angielską i prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Do seminarium wstąpił w 2015 roku. W czasie formacji odbył praktyki akolickie w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu i diakońskie w parafii Opatrzności Bożej na Ochocie. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  9. Stanisław Kijewski z parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, 33 lata. Ukończył studia magisterskie z historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pracował w muzealnictwie oraz ubezpieczeniach. Do seminarium wstąpił w 2014 roku. Święcenia diakonatu przyjął 30 listopada 2020 roku.
  10. Przemysław Kocik z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, 25 lat. Był ministrantem, lektorem i ceremoniarzem w rodzinnej parafii. Przez rok studiował lotnictwo i kosmonautykę na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  11. Jan Lech, 27 lat. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Przed wstąpieniem do seminarium był związany z Ruchem Światło-Życie. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  12. Mateusz Konrad Mickiewicz z parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, 25 lat. Był ministrantem i lektorem w rodzinnej parafii, udzielał się także w Ruchu Światło-Życie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie organów. Po egzaminie dyplomowym wstąpił do seminarium. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  13. Karol Okniński, 30 lat. Po maturze studiował logistykę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którą ukończył w 2014 roku. Przez trzy lata był zaangażowany w akademicką wspólnotę “Woda Życia”. Do seminarium wstąpił w 2015 roku, a święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  14. Albert Piotr Paszkowski z parafii Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, 39 lat. Po maturze wstąpił do seminarium diecezji siedleckiej w Nowym Opolu. Po zakończeniu w 2007 roku formacji seminaryjnej i studiów teologicznych podjął pracę zawodową. W 2015 roku wstąpił do seminarium warszawskiego, a święcenia diakonatu przyjął w grudniu 2018 roku.
  15. Andrzej Leszek Sokołowski, 26 lat. Po maturze wstąpił do seminarium w Kielcach. Studiował dziennikarstwo i kulturę medialną w Toruniu. Od 2015 roku formował się w seminarium warszawskim. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  16. Mateusz Jakub Szybiak, 31 lat. Należy do wspólnoty Emmanuel. Po maturze wyjechał na rok do szkoły ewangelizacji we Francji, prowadzonej przez tę wspólnotę. W 2010 roku rozpoczął formację seminaryjną w belgijskim Namur. Od 2013 roku przebywał dwa lata na wolontariacie misyjnym w Salvador de Bahia w Brazylii. W 2015 roku studiował teologię w Brukseli, a później wstąpił do seminarium warszawskiego. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  17. Kacper Tadeusz Świerzowicz, 28 lat. Ukończył studia licencjackie z matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Formował się w akademickiej wspólnocie Ruchu Światło-Życie przy parafii św. Jakuba na Ochocie, a w 2015 roku wstąpił do seminarium. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  18. Adam Wątróbski z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, 41 lat. Po maturze studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a później kontynuował naukę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW i obronił doktorat w 2011 roku. Pracował m.in. w Polskich Liniach Lotniczych LOT, a w 2016 roku wstąpił do seminarium. Święcenia diakonatu przyjął 30 listopada 2020 roku.
  19. Paweł Zienkiewicz z parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie, 30 lat. Ukończył studia inżynierskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był zaangażowany w działalność duszpasterstwa akademickiego “Na miasteczku”. Do seminarium wstąpił w 2015 roku, a święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  20. Sebastian Zygmunt, 30 lat. Po maturze wstąpił do seminarium we Włocławku. Po roku formacji kontynuował studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył z tytułem magistra. Po studiach wstąpił do seminarium warszawskiego, w czasie formacji pracował jako katecheta w dwóch szkołach podstawowych. Święcenia diakonatu przyjął 10 czerwca 2020 roku.
  21. Zbigniew Żurek, 34 lata. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a w 2020 roku seminarium duchowne w Warszawie. Święcenia diakonatu przyjął 30 listopada 2020 roku.

oraz diakoni z Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego “Redmeptoris Mater””:

  1. Elia Callegarin z Treviso we Włoszech, ma 29 lat. Przed seminarium ukończył licencjat z profilu gitara klasyczna na Akademii Muzycznej w Udine. Na Drodze Neokatechumenalnej jest od 2003 roku. Podczas formacji w Seminarium Redemptoris Mater w Warszawie ewangelizował i towarzyszył Missio ad Gentes w Tajlandii przez 2 lata. Był również w wielu krajach na wakacyjnych praktykach ewangelizacyjnych. Praktykę diakońską odbył w parafii św. Augustyna w Warszawie.
  2. Kamil Klocek urodził się w Lublinie, ma 33 lata. Przed Seminarium uzyskał tytuł magistra z zakresu prawa administracyjnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez pierwsze trzy lata formował się w Seminarium Redemptoris Mater w Galilei w Izraelu. Jest na Drodze Neokatechumenalnej od 2003 roku. Podczas formacji w Seminarium Redemptoris Mater ewangelizował na Cyprze, w Jerozolimie, w Kairze, w Ejlacie, w Trieście i w Wenecji. Był również w wielu krajach na wakacyjnych praktykach ewangelizacyjnych. W Polsce ewangelizował w diecezjach: łowickiej, płockiej i drohiczyńskiej. Praktykę diakońską odbył w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie.
  3. Marcin Parada urodził się w Żyrardowie, ale pochodzi z Jaktorowa, ma 29 lat. Jest na Drodze Neokatechumenalnej od 2005 roku. W czasie formacji seminaryjnej ewangelizował przez trzy lata z ekipą odpowiedzialną za Drogę Neokatechumenalną w archidiecezji warmińskiej i diecezji elbląskiej. Był również w wielu krajach na wakacyjnych praktykach ewangelizacyjnych. Praktykę diakońską miał w parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie.
  4. Mateusz Rusiński urodził się w Lublinie, ma 27 lat. Przed seminarium ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia w Lublinie. Potem przez rok studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jego specjalizacja to akordeon. Jest na Drodze Neokatechumenalnej od 2008 roku. W czasie formacji w Seminarium Redemptoris Mater w Warszawie przez dwa lata ewangelizował na Białorusi. Był również w wielu krajach na wakacyjnych praktykach ewangelizacyjnych. Praktykę diakońską miał w parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie.
  5. Kamil Bartosz Stawiński urodził się w Puławach, ma 29 lat. Jest na Drodze Neokatechumenalnej od 2008 roku. Podczas formacji w seminarium ewangelizował w Opolu, Gliwicach, Siedlcach, Łomży, Sosnowcu, Częstochowie i na Mazurach. Był również w wielu krajach na wakacyjnych praktykach ewangelizacyjnych. Praktykę diakońską miał w parafii św. Zygmunta w Warszawie.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter