18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Archidiecezja warszawska pożegnała bp. Mariana Dusia

Ocena: 0
690

Duchowieństwo, przedstawiciele Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Akademii Katolickiej w Warszawie, krewni i grono pamiętających wiernych przybyło we wtorek do Świątyni Opatrzności Bożej, by pożegnać bp. Mariana Dusia. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Po niej ciało zmarłego byłego biskupa pomocniczego warszawskiego (1986-2013) odporowadzono na miejsce spoczynku takze w Świątyni Opatrzności Bożej.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

83-letni biskup Marian Duś zmarł po długiej chorobie w czwartek 9 września 2021, tuż przed beatyfikacją Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej”. “Wybrał najlepszy bilet na beatyfikację, bilet do nieba” – powiedział metropolita warszawski na początku Mszy św. pogrzebowej w Świątyni Opatrzności Bożej, przystrojonej jeszcze tak, jak w beatyfikacyjną niedzielę.

Jeszcze w blasku beatyfikacji gromadzimy się na pogrzebie bp. Mariana Dusia. Na ten moment jego życia chcemy spojrzeć w świetle tego, co się wydarzyło w minionym tygodniu

– mówił kard. Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że Mszę św. odprawia wraz z koncelebransami jako dziękczynienie za życie bp. Mariana i chciałby mu podziękować za wszystko: kim był i jaki był. "A był człowiekiem dobrym, dobrym kapłanem i biskupem" – dodał.

Dziękuję zarówno za jego lata wikariuszowskie, kiedy pracował w Grójcu; za jego lata proboszczowskie w Pyrach, później za lata pracy w seminarium i bycie wykładowcą. Za lata posługi biskupiej, 35 lat był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej.

- wymienił kard. Nycz. Przypomniał też, że bp Duś został wyświęcony na kapłana 53 lata temu przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i – jak dodał – “to jest jeden z tych związków z beatyfikacją, którą przeżyliśmy”.

Natomiast z bł. matką Różą Czacką łączy go jej pozdrowienie “Przez krzyż do nieba”. Krzyż miał wpisany nie tylko w swojej dewizie biskupiej, ale drogą krzyża szedł w czasie kapłańskiego i biskupiego życia. Krzyża doświadczał szczególnie w ostatnich latach i miesiącach życia. Był z nim zjednoczony. W cierpliwości znosił cierpienie

– podkreślił metropolita warszawski. Dziękował także siostrom elżbietankom, które towarzyszyły biskupowi Dusiowi do ostatnich chwil życia, przez 36 lat.

Msza św. pogrzebowa bp. Mariana Dusia została odprawiona w dniu, w którym Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża. Wraz z kard. Nyczem Eucharystię koncelebrowali m.in. metropolita warmiński abp Józef Górzyński, metropolita białostocki abp Józef Guzdek, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskupi pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej: Piotr Jarecki, Rafał Markowski i Michał Janocha. Obecny był także bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, z której pochodził bp Duś.

Homilię wygłosił bp Tadeusz Pikus, biskup drohiczyński w latach 2014-2019 a wcześniej biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej.

Dzisiaj żegnamy człowieka serdecznego, ciepłego, nieleniwego. Modlił się często. Spotykałem go na dziedzińcu z różańcem w ręku

– wspominał w homilii wzruszony kaznodzieja, który przybliżył sylwetkę zmarłego biskupa. Przypomniał, że z woli Prymasa Józefa Glempa bp Duś był także prezesem zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Jako biskup emeryt mieszkał w Wilanowie, zmagał się z trawiącą go chorobą, którą znosił z cierpliwością a 19 sierpnia przyjął sakrament namaszczenia chorych z rąk kard. Nycza, w obecności biskupów pomocniczych

– mówił bp Pikus.

Na zakończenie Mszy św. zmarłego biskupa pożegnał w imieniu duchowieństwa ks. prałat Grzegorz Kozicki, który przez 30 lat współpracował z bp. Dusiem. "Jego choroba zjednoczyła wielu ludzi. Wszystkich nas łączyła żarliwa modlitwa" – stwierdził kapłan, wypowiadając słowa podziękowania w imieniu zmarłego.

Trumna z ciałem zmarłego biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej została złożona w Świątyni Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków. Zmarłego pożegnali kapłani śpiewając  wspólnie “Salve Regina”.

Wielu świeckich zapamiętało bp. Mariana Dusia, jako tego, który udzielił im sakramentu bierzmowania.

Bp Marian Duś żył w latach 1938-2021. Święcenia kapłańskie przyjął w 1968 z rąk Prymasa Wyszyńskiego, a święcenia biskupie w 1986 z rąk Prymasa Józefa Glempa. W latach 1986-2013 był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. Zmarł 9 września 2021 r. w Warszawie.

Czytaj także: Zmarł bp Marian Duś

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter