1 kwietnia
sobota
Teodory, Grazyny, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Archidiecezja Warszawska oświadcza, że nie wpływała na władze samorządowe w sprawie Roma Tower

Ocena: 0
547

„Metropolita warszawski Kazimierz kard. Nycz ani żaden inny reprezentant archidiecezji warszawskiej nie naciskał i nie wpływał na władze samorządowe Warszawy, aby uzyskać jakiekolwiek rozstrzygnięcie w sprawie projektu inwestycyjnego Roma Tower" – zaznaczono w wydanym oświadczeniu radcy prawnego archidiecezji warszawskiej.

Fot. Archidiecezjalne Centrum Informacji, archwwa.pl

W związku z ukazaniem się na portalu Oko.press 3 i 4 stycznia 2022 r. dwóch artykułów Sebastiana Kluzińskiego i Daniela Flisa „Nycz Tower Kulisy największej inwestycji kościoła w Polsce" i „Nycz Tower. Jak kard. Nycz przechytrzył belgijskiego developera" pełnomocnik archidiecezji warszawskiej, radca prawny Artur Nowicki wydał oświadczenie opublikowane na stronie archidiecezji warszawskiej.

Podkreślił w nim, że choć „metropolita warszawski w trakcie kilkunastu lat sprawowania posługi w Warszawie wielokrotnie spotykał się ze środowiskiem samorządowym" także „w okresie po 2011 r.", to "nie organizował ani nie inicjował spotkań w celu rozmowy w sprawach projektu Roma Tower".

Zaznaczono, że kard. Nycz ani żaden inny reprezentant archidiecezji warszawskiej „nie naciskali i nie wpływali na władze samorządowe Warszawy, aby uzyskać jakiekolwiek rozstrzygnięcie w sprawie tego projektu inwestycyjnego". Poinformowano, że „przedsięwzięcie inwestycyjne pod nazwą +Roma Tower+ prowadzi specjalnie powołana w tym celu spółka PW, w której za sprawy merytoryczne odpowiada renomowany polski deweloper BBI Development SA.".

Stanowczo i jednoznacznie stwierdzam, że opublikowana w artykule Oko.press informacja o tym, że ks. kard. Kazimierz Nycz zaprosił na spotkanie burmistrzów warszawskiej dzielnicy Śródmieście, by omawiać z nimi projekt Roma Tower oraz, że w spotkaniu tym uczestniczył wiceprezes BBI Development SA pan Rafał Szczepański jest całkowicie nieprawdziwa.

– czytamy w oświadczeniu.

Wyjaśniono, że spotkanie odbyło się na prośbę gości.

Pierwotnie w spotkaniu uczestniczyć miał ówczesny burmistrz Śródmieścia wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Siepielskim. Z jakiegoś powodu burmistrz nie mógł uczestniczyć i jego miejsce zajął drugi z zastępców burmistrza Paweł Suliga. Zmiana nastąpiła w ostatniej chwili.

– napisał radca prawny Artur Nowicki.

Poinformował, że spotkanie dotyczyło innego tematu, a sprawę Roma Tower poruszył Paweł Suliga. „Sam z siebie sugerował zmiany w projekcie. Ks. kardynał nie odniósł się do tych kwestii, gdyż sprawami merytorycznymi zajmowała się i zajmuje spółka BBI Development SA" – zwrócił uwagę radca prawny archidiecezji warszawskiej.

Dodał, że „w spotkaniu tym nie uczestniczył wiceprezes BBI Development SA Rafał Szczepański".

W oświadczeniu zaznaczono, że kard. Nycz „nie uczestniczył w organizowaniu i wykonywaniu projektu realizowanego przez belgijskiego dewelopera i parafię św. Barbary".

Partnerem rzeczonego dewelopera była wymieniona parafia jako kościelna osoba prawna w rozumieniu ustawy z dnia 17 marca 1989 roku o stosunku Państwa Polskiego do Kościoła Katolickiego. Jako biskup diecezjalny, w rozumieniu prawa kanonicznego, wespół z kanonicznie do tego powołanym Urzędem Ekonoma Diecezjalnego, sprawuje wyłącznie nadzór nad dobrami materialnymi Kościoła. Decyzje podejmują reprezentanci konkretnych kościelnych osób prawnych w ramach prawnych procedur określonych szczegółowo Kodeksem prawa kanonicznego – w tym przypadku proboszcz parafii.

– wyjaśnił radca prawny Artur Nowicki.

W oświadczeniu czytamy, że „gospodarowanie gruntem kościelnym w sposób transparenty i efektywny ma na celu realizację wielu celów, które nie mogłyby zostać osiągnięte w przypadku mniej dochodowej sprzedaży gruntu". Wymieniono, że „są wśród nich: pomoc domom samotnej matki, wsparcie Caritasu, renowacja kościelnej substancji zabytkowej na terenie archidiecezji warszawskiej, budowa nowoczesnego metropolitarnego centrum ewangelizacyjnego na terenie parafii św. Barbary oraz wiele innych". „Dlatego archidiecezja warszawska zdecydowała się na współpracę z renomowanym polskim deweloperem – BBI Development SA, który w 2011 r. podjął się realizacji projektu inwestycyjnego Roma Tower" – wyjaśniono.

Publikujemy pełną treść Oświadczenia:

Oświadczenie

Działając w imieniu i na rzecz Archidiecezji Warszawskiej, w związku z ukazaniem się na portalu oko.press w dniach 3 i 4 stycznia 2022 roku dwóch artykułów autorstwa Sebastiana Kluzińskiego i Daniela Flisa o tytułach: „Nycz Tower. Kulisy największej inwestycji kościoła w Polsce” oraz „Nycz Tower. Jak kar. Nycz przechytrzył belgijskiego developera”, oświadczam co następuje:

1. Kazimierz kardynał Nycz, Arcybiskup, Metropolita Warszawski, w trakcie kilkunastu lat sprawowania posługi w Warszawie wielokrotnie spotykał się ze środowiskiem samorządowym. Również w okresie po 2011 r. Nie organizował ani nie inicjował spotkań w celu rozmowy w sprawach projektu „Roma Tower”. Kardynał Kazimierz Nycz ani żaden inny reprezentant Archidiecezji Warszawskiej nie naciskali i nie wpływali na władze samorządowe Warszawy, aby uzyskać jakiekolwiek rozstrzygnięcie w sprawie tego projektu inwestycyjnego. Przedsięwzięcie inwestycyjne pod nazwą „Roma Tower” prowadzi specjalnie powołana w tym celu spółka PW, w której za sprawy merytoryczne odpowiada renomowany polski deweloper BBI Development S.A.

Stanowczo i jednoznacznie stwierdzam, że opublikowana w artykule oko.press informacja o tym, że ksiądz kardynał Kazimierz Nycz zaprosił na spotkanie burmistrzów warszawskiej dzielnicy Śródmieście, by omawiać z nimi projekt Roma Tower oraz że w spotkaniu tym uczestniczył wiceprezes BBI Development S.A. Pan Rafał Szczepański jest całkowicie nieprawdziwa.

Po pierwsze, spotkanie odbyło się na prośbę gości. Pierwotnie w spotkaniu uczestniczyć miał ówczesny Burmistrz Śródmieścia wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Siepielskim. Z jakiegoś powodu burmistrz nie mógł uczestniczyć i jego miejsce zajął drugi z zastępców burmistrza Paweł Suliga. Zmiana nastąpiła w ostatniej chwili. Po drugie, spotkanie dotyczyło innego tematu, a sprawę Roma Tower sam poruszył Pan Paweł Suliga. Sam z siebie sugerował zmiany w projekcie. Ks. Kardynał nie odniósł się do tych kwestii, gdyż sprawami merytorycznymi zajmowała się i zajmuje spółka BBI Development S.A. Po trzecie, w spotkaniu tym nie uczestniczył wiceprezes BBI Development S.A., Pan Rafał Szczepański.

2. Kazimierz kardynał Nycz, Arcybiskup, Metropolita Warszawski, nie uczestniczył w organizowaniu i wykonywaniu projektu realizowanego przez belgijskiego dewelopera i Parafię św. Barbary. Partnerem rzeczonego dewelopera była wymieniona parafia jako Kościelna Osoba Prawna w rozumieniu ustawy z dnia 17 marca 1989 roku o stosunku Państwa Polskiego do Kościoła Katolickiego. Jako biskup diecezjalny w rozumieniu prawa kanonicznego, wespół z kanonicznie do tego powołanym Urzędem Ekonoma Diecezjalnego, sprawuje wyłącznie nadzór nad dobrami materialnymi Kościoła. Decyzje podejmują reprezentanci konkretnych Kościelnych Osób Prawnych w ramach prawnych procedur określonych szczegółowo Kodeksem Prawa Kanonicznego – w tym przypadku proboszcz parafii.

3. Współpraca z belgijskim deweloperem zakończyła się ugodą satysfakcjonującą wszystkich zainteresowanych. Ugodą, która została wykonana.

4. Gospodarowanie gruntem kościelnym w sposób transparenty i efektywny ma na celu realizację wielu celów, które nie mogłyby zostać osiągnięte w przypadku mniej dochodowej sprzedaży gruntu. Są wśród nich: pomoc domom samotnej matki, wsparcie Caritasu, renowacja kościelnej substancji zabytkowej na terenie Archidiecezji Warszawskiej, budowa nowoczesnego metropolitarnego centrum ewangelizacyjnego na terenie parafii św. Barbary oraz wiele innych. Właśnie dlatego Archidiecezja Warszawska zdecydowała się na współpracę z renomowanym, polskim deweloperem – BBI Development S.A., który w 2011 r. podjął się realizacji projektu inwestycyjnego Roma Tower.

Artur Nowicki

radca prawny

Pełnomocnik Archidiecezji Warszawskiej

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter