23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Archidiecezja warszawska oferuje krótkoterminową pomoc dla Ukraińców czekających na warszawskich dworcach

Ocena: 2.1
1381

Pomoc systemową dla czekających na dworcach uchodźców z Ukrainy zaproponował koordynator pomocy uchodźcom w Archidiecezji Warszawskiej ks. Tadeusz Sowa wraz z zespołem.

Fot. PAP/Marcin Obara - przygotowanie i dystrybucja posiłków dla uchodźców z Ukrainy na stołecznym Dworcu Centralnym

Osobom, które potrzebują choć kilka godzin odpocząć przed dalszą podróżą, skorzystać z prysznica czy noclegu, parafie udostępniają taką możliwość. Ks. Tadeusz Sowa jest w kontakcie z proboszczami warszawskich parafii, zwłaszcza tych na Ochocie, gdzie znajduje się Dworzec Warszawa Zachodnia, który stał się obecnie wielkim hubem przesiadkowym dla uchodźców z Ukrainy. O taką współpracę poprosiła stołeczna policja, bowiem wielu uchodźców w oczekiwaniu na dalszy transport koczuje na dworcach.

To nie są osoby, które pozostają w Warszawie i oczekują na miejsce stałego pobytu. To osoby, przeważnie kobiety z dziećmi, które są w drodze do innych miejsc w Polsce. Oczywiście pomagamy również tym, którzy na dłużej chcą zostać oferując zakwaterowanie, wsparcie rzeczowe i inne

– podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.

Parafialni wolontariusze gotowi są samochodami odebrać podróżnych z dworca, a potem ich przywieźć na pociąg czy autobus. Oferują możliwość skorzystania z prysznica czy łazienki, proponują miejsce do odpoczynku, posiłek a jeśli potrzeba to również nocleg u rodzin lub na plebanii. Zdarza się, że Ukraińcy, doświadczeni wojną obawiają się wsiąść do obcego samochodu, dlatego zapraszającym ich wolontariuszom towarzyszy ksiądz w sutannie i umundurowany policjant, aby uchodźcy czuli się bezpieczni

– uspokaja koordynator pomocy uchodźcom w archidiecezji warszawskiej ks. Sowa.

Na prośbę Archidiecezjalnego Zespołu ds. Pomocy Uchodźcom i w porozumieniu z dziekanem dekanatu ochockiego ze strony archidiecezji koordynacją działań na Dworcu Zachodnim zajmuje się ks. Daniel Szafarz z parafii NMP Królowej Świata w Warszawie wraz z przedstawicielami parafii na Ochocie – księżmi i świeckimi. Grupa ta zbiera informacje o osobach potrzebujących krótkoterminowej pomocy i oferuje nocleg na kilka nocy, dostęp do prysznica, posiłek i pomoc w zakupie biletów do kraju docelowego, koordynuje też zadania wolontariuszy ze swoich parafii pomagających na Dworcu Zachodnim.

Ponadto Caritas Archidiecezji Warszawskiej w Ośrodku “Tylko” przy ul. Żytniej 1a przygotowała salę z aneksem kuchennym i toaletą, gdzie kobiety z dziećmi mogą odpocząć przed dalszą podróżą z Dworca Centralnego. Jednorazowo może z niej korzystać 12 osób. Natomiast od zaraz 18 osób może skorzystać z tymczasowego noclegu.

Działającą w ośrodku “Tylko” łaźnię udostępniono również uchodźcom z Ukrainy. Mężczyźni mogą z niej korzystać w godzinach 6.00-13.30 a w godz. 14.00-20.00 tylko kobiety i dzieci. W łaźni dostępne są kosmetyki i chemia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter