26 lutego
środa
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Apel o pomoc w odbudowie kościoła

Ocena: 0
1221

W związku z pożarem kościoła św. Antoniego w Braniewie abp Wojciech Ziemba skierował do wiernych archidiecezji warmińskiej odezwę, w której dziękuje wszystkim zaangażowanym w ratowanie świątyni przed całkowitym zniszczeniem i prosi ludzi dobrej woli o pomoc w zabezpieczeniu i odbudowie kościoła.

2016-01-08 16:42
xmb / Olsztyn (KAI), mz
fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Publikujemy pełną treść odezwy metropolity warmińskiego:

W niedzielę, 3 stycznia 2016 r. spłonął kościół parafialny pw. św. Antoniego w Braniewie. Szczęśliwie stało się to w godzinach popołudniowych, gdy kościół był pusty. Niestety, całkowicie spłonął dach, strop kościoła, częściowo empory, większość szat liturgicznych. Zachowały się po pożarze tylko mury kościoła wraz z wieżami i trochę wyposażenia. W imieniu wspólnoty parafialnej wyrażam wdzięczność strażakom braniewskim, którzy przy pomocy wielu innych jednostek straży pożarnej oraz mieszkańców Braniewa, ofiarnie ratowali świątynię przed całkowitym zniszczeniem. To nieszczęście szczególnie dotyka społeczność parafii św. Antoniego z Księdzem Proboszczem na czele, która z wielką ofiarnością zakończyła niedawno gruntowny remont całej świątyni.

Jak zwykle, nieszczęście budzi współczucie oraz chęć pomocy. Dziękuję miejscowym władzom państwowym i samorządowym, a także wszystkim, którzy natychmiast zareagowali gotowością przyjścia z pomocą w usuwaniu skutków pożaru. Te wyrazy solidarności są o tyle bardzo cenne, że obecna pora roku poważnie utrudnia prace zabezpieczające bryłę kościoła przed dalszą destrukcją.

W Roku Miłosierdzia, który właśnie przeżywamy, Jezus Chrystus wzywa nas do miłości miłosiernej okazywanej naszym bliźnim potrzebującym, ubogim i cierpiącym. Dlatego zwracam się ze szczególną prośbą do wiernych Archidiecezji Warmińskiej oraz ludzi dobrej woli o pomoc w zabezpieczeniu, a następnie w odbudowie kościoła św. Antoniego w Braniewie.

Po wysłuchaniu opinii Rady Ekonomicznej Archidiecezji Warmińskiej zarządzam, aby ofiary zebrane na tacę w niedzielę 24 stycznia br. zostały przeznaczone na rozpoczęcie prac zabezpieczających uratowaną bryłę kościoła św. Antoniego w Braniewie”.

Parafia św. Antoniego w Braniewie powstała w roku 1938. Początkowo siedzibą parafii był kościół Świętej Trójcy. Od 1 stycznia 1993 parafia użytkuje poewangelicki kościół św. Antoniego. Kościół jest budowlą późnoklasycystyczną wybudowaną w latach 1830-1837. Do 1945 roku służył wspólnocie ewangelickiej. Proboszczem parafii jest ks. kan. Edward Woliński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego

Dziś w Kościele: środa, I Tydzień Wielkiego Postu, Środa Popielcowa
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jl 2,12- 18, Ps 51,3-6b.12- 14 i 17, 2 Kor 5, 20- 6, 3, Mk 9, 30- 37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -