29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anioł Pański: 28 listopada papież mianuje 13 nowych kardynałów

Ocena: 0
844

„Miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu” – stwierdził Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Komentując czytany dziś fragment Ewangelii (Mt 22, 34-40) papież podkreślił, że miłość Boga i miłość bliźniego stanowią główne przykazanie całego Prawa Bożego.

www.twitter.com

Franciszek zauważył, że pytanie postawione Panu Jezusowi przez faryzeuszów miało być zastawioną na Niego pułapką. Jednak posłużyło ono Jezusowi do ustanowienia dwóch zasad kardynalnych dla ludzi wierzących wszystkich czasów. „Po pierwsze, życie moralne i religijne nie może ograniczać się do lękliwego i wymuszonego posłuszeństwa, ale jego regułą musi być miłość. Drugą jest to, że miłość musi zmierzać równocześnie i nierozłącznie ku Bogu i ku bliźniemu. Jest to jedna z głównych nowości w nauczaniu Jezusa i uzmysławia nam, że nie jest prawdziwą miłością Boga to, co nie wyraża się w miłości bliźniego; i podobnie nie jest prawdziwą miłością bliźniego to, co nie czerpie z relacji z Bogiem” - stwierdził Ojciec Święty. Papież zaznaczył, że wszystkie przykazania muszą być odniesione do miłości Boga i bliźniego.

Miłość do Boga wyraża się przede wszystkim w modlitwie, a zwłaszcza w adoracji. A miłość bliźniego, która nazywa się także miłością braterską, polega na bliskości, słuchaniu, dzieleniu się, troszczeniu się o innych

– przypomniał Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił, że sprawdzianem naszej drogi nawrócenia i świętości jest zawsze miłość bliźniego.

Niech wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny otworzy nasze serca na przyjęcie „największego przykazania, podwójnego przykazania miłości, które podsumowuje całe prawo Boże i od którego zależy nasze zbawienie

– powiedział papież na placu św. Piotra w Watykanie.

"Ze szczególnym niepokojem śledzę wiadomości napływające z Nigerii na temat ostatnich gwałtownych starć między policją, a protestującymi grupami młodych. Módlmy się do Pana, aby zawsze unikano wszelkiej formy przemocy, nieustannie dążąc do zgody społecznej poprzez promowanie sprawiedliwości i dobra wspólnego" - powiedział Franciszek.

Trwające od kilkunastu dni protesty młodzieży przeciwko policji w Nigerii przekształciły się w demonstracje antyrządowe. Manifestacje są bezpośrednią reakcją na ujawnienie potężnych nadużyć i zbrodni, jakich dopuścili się członkowie elitarnego oddziału do walki z przestępczością zorganizowaną, który właśnie został rozwiązany. Młodzi Nigeryjczycy domagają się przeprowadzenia demokratycznych reform i zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpieczeństwa. Po stronie młodzieży stanął episkopat Nigerii.

Papież pozdrowił Rzymian i pielgrzymów, przybyłych z różnych krajów: rodziny, grupy parafialne, stowarzyszenia i poszczególnych wiernych. "W szczególności pozdrowił grupę „Komórka Ewangelizacji” z parafii św. Michała Archanioła w Rzymie. Następnie wraz z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra odmówił modlitwę „Anioł Pański” i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Na zakończenie dzisiejszej modlitwy „Anioł Pański” Ojciec Święty zapowiedział konsystorz, na którym włączy do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych członków 9 z prawem głosu w ewentualnym konklawe oraz czterech powyżej 80 roku życiu, nie posiadających tego prawa. Będą wśród nich między innymi nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, bp Marcello Semeraro, sekretarz generalny Synodu Biskupów abp Mario Grech, czy arcybiskup Waszyngtonu, Wilton Gregory. Ponadto kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFMCap.

 Papież Franciszek zapowiedział na 28 listopada konsystorz, na którym włączy do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych członków 9 z prawem głosu w ewentualnym konklawe oraz czterech powyżej 80 roku życiu, nie posiadających tego prawa.

Kardynałowie kurialni

Abp Mario Grech z Malty, sekretarz generalny Synodu Biskupów;

Abp Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, bp Marcello Semeraro;

Kardynałowie-nominaci biskupi diecezjalni

Abp Antoine Kambanda, arcybiskup Kigali w Rwandzie;

Abp Wilton Gregory, arcybiskup Waszyngtonu w USA;

Abp Jose Fuerte Advincula, arcybiskup Capiz na Filipinach;

Abp Celestino Aós Braco, arcybiskup stolicy Chile Santiago;

Bp Cornelius Sim, wikariusz apostolski w Brunei;

Abp Augusto Paolo Lojudice, arcybiskup Sieny we Włoszech;

O. Mauro Gambetti, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu we Włoszech;

Kardynałowie-nieelektorzy

Abp Felipe Arizmendi Esquivel, arcybiskup senior San Cristóbal de Las Casas w Meksyku

Abp Silvano Tomasi, nuncjusz apostolski i wieloletni przedstawiciel Watykanu przy ONZ w Genewie;

O. Raniero Cantalamessa OFMCap., kaznodzieja Domu Papieskiego;

Ks. Enrico Feroci, proboszcz parafii Santa Maria del Divino Amore w Castel di Leva.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter