29 listopada
środa
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Animatorzy ŚDM z Francji odwiedzili Polskę

Ocena: 0
1773

W dniach 19 do 23 października 2015 roku odbyła się pierwsza sesja realizowana przez Uniwersytet Otwarty UKSW w ramach programu "Pour découvrir le pays de JMJ" dla animatorów Światowych Dni Młodzieży z diecezji Évry pod Paryżem.

2015-10-25 23:32
KS / Warszawa (KAI), sg

Delegacji przewodniczył krajowy duszpasterz szkół wyższych we Francji i zarazem delegat biskupa diecezji Évry Michela Dubosta do spraw młodzieży o. Antoine de LA FAYOLLE OP.

Kilkudniowa sesja wypełniona wykładami dotyczącymi historii Kościoła w Polsce i w Europie Centralnej, spotkaniami i dyskusjami rozpoczęła się od Mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce z udziałem miejscowych wolontariuszy przygotowujących się na przyjęcie w Polsce, w lipcu przyszłego roku gości z całego świata. 

We wtorek francuska delegacja miała okazję zapoznać się z historią i dniem dzisiejszym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W imieniu rektora UKSW ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego gości przyjęli: dyrektor Kancelarii Rektora UKSW Ks. Jarosław Dąbrowski oraz kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata, który jest zarazem organizatorem i realizatorem sesji formacyjnych organizowanych dla liderów duszpasterstw akademickich z Francji i Szwajcarii w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży „Kraków 2016”. 

Podczas pobytu w naszej Uczelni uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dr. Szałaty dotyczącego Kościoła w Polsce oraz w Europie Centralnej i Wschodniej ze szczególnym naciskiem na doświadczenie programowej komunistycznej ateizacji. Druga część wykładu dotyczyła duchowości świętych Polskich ze szczególnym uwzględnieniem przesłania św. Maksymiliana Marii Kolbe, św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II.

Jeszcze tego samego dnia francuscy animatorzy ŚDM odwiedzili obóz koncentracyjny na Majdanku i modlili się w archikatedrze lubelskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Po Mszy św. proboszcz katedry *ks. Adam Lewandowski przedstawił historię diecezji i katedry lubelskiej, na terenie której w lipcu 2016 młodzież z diecezji Évry realizować będzie część swojego programu w ramach przygotowań do finałowej części spotkania w Krakowie. Dzięki uprzejmości gospodarza, mimo późnej pory, goście mogli obejrzeć skarbiec lubelskiej katedry oraz słynną akustyczną zakrystię.

Kolejny etap podróży po Polsce realizowany był w Sandomierzu i Krakowie. W drodze powrotnej francuscy goście modlili się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Odwiedzili też redakcję tygodnika katolickiego Niedziela gdzie zostali przyjęci przez redaktora naczelnego panią Lidię Dutkiewicz. W redakcyjnym studio radiowym zrealizowano audycję na temat przygotowań do przyszłorocznego święta młodzieży w Krakowie.

Ważnym wydarzeniem w bogatym programie sesji formacyjnej było spotkanie ze
słuchaczami Akademii Formacji Chrześcijańskiej UO UKSW rekrutującymi się ze
studentów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. 

Podczas spotkania w kaplicy Res Sacra Miser na warszawskiej Starówce Dyrektor Biura Zespołu do spraw Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża przedstawił krótko sytuację Kościoła w krajach postsowieckich, po czym odbyła się bardzo ciekawa wymiana doświadczeń na temat uczestnictwa młodych ludzi w życiu kościoła we Francji i w krajach Europy Wschodniej. Jak zapowiedział prowadzący spotkanie dr Kazimierz Szałata rozpoczęta w Warszawie dyskusja ma być kontynuowana drogą internetową.

Ostatnim etapem sesji formacyjnej dla animatorów Światowych Dni Młodzieży z Francji była sesja historyczna w Muzeum Powstania Warszawskiego, połączona ze zwiedzaniem placówki i projekcją filmu. Gości przywitał kierownik Działu Edukacji Karol Mazur. Kilkugodzinny wykład na temat historii Polski oraz roli kościoła katolickiego w życiu polskiego narodu przeprowadził historyk Maciej Podbielkowski. 

Swoimi doświadczeniami na temat nauczania historii w ramach edukacji muzealnej podzieliła się Urszula Karczmarska Szałata. Po powrocie do Francji uczestnicy sesji dzielić się będą zdobytą wiedzą i doświadczeniami w swoich grupach duszpasterskich.

Informacja o sesjach formacyjnych dla obcokrajowców przygotowanych przez Uniwersytet Otwarty UKSW znajdzie się na stronie krajowego duszpasterstwa szkół wyższych we Francji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter