23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anglikańscy biskupi: nie romantyzujmy Ziemi Świętej

Ocena: 0
352

W oświadczeniu opublikowanym w Sunday Times, arcybiskup Canterbury Justin Welby oraz Hosam Naoum, arcybiskup anglikański w Jerozolimie ostrzegli przed „uzgodnionymi działaniami” mającymi na celu wypędzenie chrześcijan z Ziemi Świętej. „W te święta nie romantyzujmy Ziemi Świętej. Chrześcijanie są w niej nieprzerwanie obecni od 2 tys. lat. Dziś muszą stawiać czoła próbom wyparcia ich przez skrajne, radykalne grupy” – napisali anglikańscy duchowni.

Fot. pixabay.com/CCO

Według zwierzchników anglikańskich w czasie tegorocznych Świąt Narodzenia Chrystusa konieczne jest dostrzeżenie dramatu chrześcijan Ziemi Świętej.

Usłyszmy krzyk palestyńskich chrześcijan, którzy stoją w obliczu historycznej tragedii rozgrywającej się obecnie. Boże Narodzenie to czas, kiedy myślimy o ziemi Biblii. Słuchamy czytań i śpiewamy kolędy, w których wymienia się Jerozolimę, Nazaret i Betlejem. Są to miejsca znane miliardom chrześcijan. Nie powinniśmy jednak ich romantyzować, zwłaszcza w święta w tym roku

– czytamy w oświadczeniu.

Jak napisali hierarchowie, chrześcijanie w całej Ziemi Świętej stali się celem częstych i długotrwałych ataków ze strony skrajnych grup radykalnych. Opisali „niezliczone incydenty” fizycznych i słownych napaści na duchownych oraz regularnych aktów dewastacji chrześcijańskich kościołów. Chrześcijanie są zastraszani podczas sprawowania kultu i codziennego życia.

Rumuński klasztor prawosławny w Jerozolimie został zdewastowany podczas Wielkiego Postu w marcu tego roku, co było czwartym atakiem na to święte miejsce w ciągu miesiąca. Podczas Adwentu w ubiegłym roku ktoś podłożył ogień w Kościele Wszystkich Narodów w Ogrodzie Getsemani. Radykalne grupy „systematycznie próbują wypierać społeczności chrześcijańską z Jerozolimy i innych części Ziemi Świętej”. Zwierzchnicy anglikańscy stwierdzili, że gdy rozmawia się dziś z chrześcijanami w Jerozolimie, często można usłyszeć: „Za piętnaście lat nie będzie tu już nikogo z nas!”.

Hierarchowie przypomnieli, że w 2019 r. chrześcijanie stanowili mniej niż 2 proc. populacji Ziemi Świętej. W ciągu zaledwie 100 lat, czyli od końca epoki osmańskiej, ich liczba spadła z ok. 10 proc. liczby mieszkańców. W Izraelu obserwuje się pewien wzrost ogólnej liczby chrześcijan. Niebawem ma tam zostać otwarty Kościół anglikański św. Piotra w Jaffie, który był zamknięty przez ponad 70 lat. We wschodniej Jerozolimie jednak liczba chrześcijan stale spada, obecnie jest ich ok. 2 tys.

Chrześcijańska populacja Palestyny jest bardzo dobrze wykształcona i wnosi do przemysłu high-tech, szpitali i szkół więcej niż wydawałaby się na to wskazywać jej liczebność. Obecność chrześcijan to dobra wiadomość dla regionu! Tymczasem rozwój społeczności osadników i ograniczenia w podróżowaniu spowodowane przez Mur Separacyjny pogłębiły izolację chrześcijańskich wiosek i ograniczyły możliwości ekonomiczne i społeczne. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do regularnego opuszczania Ziemi Świętej przez palestyńskich chrześcijan w poszukiwaniu życia i środków do życia gdzie indziej. To historyczna tragedia rozgrywająca się w czasie rzeczywistym

– zaznaczono w publikacji i wystosowano apel do polityków by powstrzymać obecną sytuację.

Zachęcamy rządy i władze w tym regionie do słuchania przywódców kościelnych: aby zaangażowały się w praktyczne rozmowy, które doprowadzą do tego, że żywotna kultura i dziedzictwo chrześcijańskie będą strzeżone i podtrzymywane. Teraz jest czas na działanie!

Boże Narodzenie mówi nam o Bogu przychodzącym do naszego świata pośród zwykłych ludzkich zmagań. Na pierwszy plan wysuwa się rodzina uchodźców, na tle jest ludobójstwo niemowląt. Nie ma tu zbyt wiele o kołysankach i przytulaniu zwierząt w stajence. Dlatego bądźmy prawdziwi w te święta. Usłyszmy głos Kościoła Ziemi Świętej i podziękujmy za dar chrześcijan dla nas wszystkich

– napisali biskupi.

Czytaj także: Organizacje chrześcijańskie oskarżają rząd Izraela o rasizm

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter