16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anglik w Kościele

Ocena: 0
1855

Autorzy nie mogli trafić lepiej: 90. urodziny królowej Elżbiety zwróciły znowu uwagę na siłę brytyjskiej tradycji i kultury, w którą wpisuje się Kościół anglikański, z monarchą w roli jego przywódcy.

Poza tym od lat Polacy patrzą na Wielka Brytanię z wielkim sentymentem. Tam bowiem toczyło się – i toczy – równoległe polskie życie: najpierw powojennej emigracji z rządem na uchodźstwie, teraz emigracji zarobkowej. Anglia nas ciekawi, do Anglii jeździmy, więc „Szepty Boga” przydadzą się nam niczym przewodnik.

Książka jest zapisem wielu – bardzo konkretnych i tematycznie usystematyzowanych – rozmów Małgorzaty Glabisz-Pniewskiej, dziennikarki Polskiego Radia i stałej autorki naszego tygodnika, oraz Jonathana Luxmoore’a, wieloletniego warszawskiego korespondenta brytyjskiej i amerykańskiej prasy katolickiej. I rzeczywiście może być przewodnikiem po świecie wiary, Kościołów – i ateizmu – z jakim zetkniemy się w Anglii.

Najpierw jednak polska dziennikarska stawia angielskiego kolegę w niełatwej sytuacji – jest on wszak gościem na polskiej ziemi, pracuje tu jako korespondent, a ma odpowiadać na pytania o odbiór polskiego Kościoła, jego najmocniejsze i najsłabsze strony, jego język oraz media. Luxmoore nie byłby Anglikiem – mówi w innym miejscu, że angielskość to uczciwość, odwaga i powściągliwość – gdyby sobie nie poradził, ale nie zdradzę treści rozdziału „Polski Kościół – dwie strony medalu”. Zresztą to tylko jeden rozdział z trzynastu, bo na szczęście nasza koleżanka nie jest ani trochę polonocentryczna w rozmowie ze swoim angielskim kolegą. Przeciwnie – i to jest największa zaleta jej książki – korzysta z okazji, żeby przedstawić trudne, kontrowersyjne nawet i mało znane sprawy ludzi wiary z Anglii, Walii czy Szkocji. Jonathan Luxmoore jest znakomitym rozmówcą, biegłym zarówno w sprawach Kościołów działających w jego kraju, jak i jego historii. Jest przy tym rasowym dziennikarzem, więc nie stroni od politycznego kontekstu – na przykład szkockiego referendum – który chętnie czytelnikowi naświetla.

Autorka z kolei drąży i dociska, czego znakomitym przykładem jest rozdział „Kościół kobiet i kobiety Kościoła”. Od niemal 65 lat przywódcą Kościoła Anglii jest kobieta, co zapewne ułatwiło wejście w rolę anglikańskim „biskupkom”. Czy łatwo przyjęły się wśród wiernych Albionu od grudnia 2014 r.? Czy nieobecność biskupów katolickich na kobiecych święceniach nie była odebrana jako afront?

I z innej półki: czy naprawdę Anglicy odcinają się już od tradycji Bożego Narodzenia i Wielkiego Postu? Czy ma dla nich znaczenie Niedziela Palmowa? Czy Kościół katolicki jest nadal niechętnie traktowany przez anglikańską większość? Co różni w tej sprawie Szkotów i Anglików? I jak na to wszystko patrzy Jonathan Luxmoore? Bardzo ciekawa i bardzo pouczająca lektura.

 

Jonathan Luxmoore i Małgorzata Glabisz-Pniewska, „Szepty Boga”, Wydawnictwo Homo Dei, Kraków 2016

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 19 (553), 8 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter