20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anglia: przywódcy religijni on-line o koronawirusie

Ocena: 0
685

W Anglii odbyło się bezprecedensowe, wirtualne spotkanie zwierzchników głównych wspólnot religijnych reprezentowanych w tym kraju. W trwającej ponad 20 minut rozmowie kard. Vincent Nichols, naczelny rabin Ephraim Mirvis oraz anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby podzielili się refleksjami na temat epidemii.

Fot. pixabay.com/CCO

Głównym wątkiem, który wybijał się w tej niecodziennej rozmowie, był powrót do korzeni wiary i wspólne widzenie domu jako świątyni Boga. Jak powiedział kardynał Nichols: na pytanie o obecność Boga w kontekście pandemii trzeba odpowiedzieć pytaniem o to, jak powinienem zmienić swoje życie. Do jakiej odnowy jestem wzywany?

Wobec zamkniętych kościołów, wzrost wiary odbywa się teraz w kręgu rodziny i tych, pośród których żyjemy. Obecna sytuacja uczy nas pogłębiania relacji z Bogiem; zakorzenienia się w osobistej modlitwie. Uczy nas, że chociaż fizycznie jesteśmy teraz rozdzieleni, łączy nas wielka więź wspólnoty Ducha Świętego. Jest to pozytywna strona tego bolesnego czasu

– zauważył kard. Nichols, dodając że zadziwia go kreatywność w internecie jeśli chodzi o wzajemną pomoc w modlitwie. Lider katolików na Wyspach podkreślił podczas tego spotkania wartość trwania w ciszy, na którą powinniśmy się zdobyć w rutynie czasu kwarantanny.

To w ciszy można na palcach wejść w Bożą obecność i modlitwę. Ludzie nie powinni bać się wspólnoty ciszy tylko trwać w niej i pozwolić Bogu zrobić resztę

- powiedział.

Naczelny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis wskazał z kolei na wzrost rozumienia sensu modlitwy, postrzeganej dotąd jako „przepisana czynność”, albo obrzęd spełniany w synagodze. Teraz modlitwa zaczyna być doceniana przez wzgląd na nią samą. Mówiąc o „braku domu modlitwy, który był w samym centrum życia wiary” rabin Mirvis podkreślił konieczność redefinicji pojęcia „wspólnoty”. Jak powiedział: „domem Boga” powinien stać się teraz każdy dom ludzi wierzących.

Trzeci z przywódców. arcybiskup Canterbury Justin Welby również zwrócił uwagę na duchowe znaczenie domu, w którym spotykały się pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Zwierzchnik kościoła anglikańskiego podkreślił, że chrześcijanie wiele mogą nauczyć się od społeczności żydowskiej, gdzie świętowanie cotygodniowego szabatu rozpoczyna się właśnie w domu, od posiłku w gronie całej rodziny. Mówiąc o definicji Kościoła, zauważył, że wielu chrześcijan sprowadza to pojęcie do roli „budynku”.

To, czego doświadczymy również w tej sytuacji to „odzyskanie świadomości, że Kościół jest ludem Bożym, niezależnie od posiadania wspaniałego budynku

– powiedział abp Welby.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter