19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Amazonki z pielgrzymką na Jasnej Górze

Ocena: 0
1028

Około 7 tys. kobiet po chorobie nowotworowej piersi przybyło w sobotę z 21. pielgrzymką na Jasną Górę. "Wiele sił i mocy ducha" życzył im papież Franciszek, specjalny list do Amazonek skierowała też małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

fot. PAP/Waldemar Deska

„Jestem szczęśliwa i dumna z tego, że przypadł mi w udziale zaszczyt bycia ambasadorką walki z rakiem piersi w Polsce; nasze spotkania są dla mnie zawsze wielkim przeżyciem. Cieszę się, że przed dwoma laty mogłam osobiście uczestniczyć w pielgrzymce, poczuć panującą tu niezwykłą atmosferę, doświadczyć duchowego wsparcia i poznać wspaniałe, dzielne Amazonki, które wygrały walkę z chorobą, a dziś pomagają innym" – napisała prezydentowa.

"Nie sposób wyrazić w słowach ogromu ulgi, jaką przynoszą panie kobietom w całej Polsce, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z własną chorobą i z powrotem do zdrowia. Cieszę się, że tak wiele osób odnajduje w sobie siłę, żeby wspierać te kobiety, które znalazły się w podobnej sytuacji. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest to wsparcie. Wiadomość o chorobie, zwłaszcza o chorobie nowotworowej, zmienia całe nasze życie i rodzi pytania o przyszłość naszą i naszych najbliższych. Obecność osób, które przeszły tą samą drogę, jest w takich momentach nieoceniona" – wskazała Agata Kornhauser–Duda w liście odczytanym podczas jasnogórskich uroczystości.

Małżonka prezydenta podkreśliła, że "z podziwem i uznaniem" myśli o wszystkich Amazonkach, niosących pomoc innym kobietom. "Empatia i solidarność, które okazują panie każdego dnia, są niezastąpionym źródłem sił, tak potrzebnych w procesie leczenia. Zapewniam wszystkie panie o mojej życzliwości i gotowości współpracy w tak ważnej sprawie, jaką jest los kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi, a paniom zaangażowanym w ruch Amazonek życzę wielu sukcesów i satysfakcji płynącej ze służby bliźnim” – napisała w liście prezydentowa.

Specjalne słowa duchowej łączności z uczestniczkami pielgrzymki przesłał także – w imieniu papieża – Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. „Jego świątobliwość Franciszek, poinformowany przez Częstochowskie Stowarzyszenie Amazonek o tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę kobiet doświadczonych chorobą nowotworową piersi, przesyła uczestniczkom tego modlitewnego spotkania i ich bliskim (...) serdeczne wyrazy duchowej łączności i dar modlitwy" – napisano w liście. Papież zawierzył kobiety zmagające się z chorobą nowotworową i ich rodziny wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej.

W liście z Watykanu przywołano papieskie nauczanie o dwóch wymiarach uzdrowienia: z choroby i fizycznego cierpienia, oraz z lęku. "To właśnie lęk często popycha do usuwania na margines chorych, cierpiących, niepełnosprawnych. A tymczasem ich sytuacja powinna być okazją do wyrażenia troski i solidarności całego społeczeństwa wobec najsłabszych" – czytamy w piśmie Stolicy Apostolskiej.

Mottem tegorocznej pielgrzymki Amazonek były słowa św. Jana Pawła II „Miłości bez krzyża nie znajdziesz, krzyża bez miłości nie uniesiesz”. Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, do Częstochowy przyjechały kobiety po chorobie nowotworowej z różnych części Polski, a także z Niemiec, Czech i Słowacji. Uroczystej Mszy przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Andrzej Przybylski.

W homilii biskup nawiązał do m.in. do cierpienia, jakiego doświadczyły kobiety dotknięte chorobą nowotworową. – Jesteśmy tutaj na Jasnej Górze, żeby podziękować Bogu, że nie usuwa z naszego życia przeszkód, krzyży, braków, problemów (…). Bo nawet jeśli Pan Bóg czasem nie usuwa z naszego życia, z naszej miłości, cierpienia, braku, krzyża – to właśnie chce nam dać siłę, żeby to przezwyciężyć; chce nam dać coś takiego, żebyśmy może z tego naszego doświadczenia uczyli się czegoś dużo ważniejszego – mówił bp Przybylski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -