19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aktywność katolicka

Ocena: 0
75

W wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata członkowie Akcji Katolickiej w archidiecezji warszawskiej spotkali się w katedrze św. Jana Chrzciciela na dziękczynnej Mszy Świętej, której przewodniczył bp Piotr Jarecki. Towarzyszył mu asystent kościelny AK w archidiecezji ks. Piotr Odziemczyk.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Bp Jarecki w homilii podzielił się refleksją nad zadaniami Akcji Katolickiej w Polsce. – To nic innego, jak uobecnianie królestwa Bożego, do którego jesteśmy powołani już tutaj. I gdyby to ode mnie zależało, zmieniłbym nazwę naszego apostolskiego stowarzyszenia na „Aktywność Katolicka”. Bo tu nie chodzi o akcyjność, ale aktywność inspirowaną wiarą. Przestrzenią, w której powinniśmy apostołować, jest najbliższa nam przestrzeń, to znaczy rodzina – mówił.

W tym kontekście bp Jarecki przywołał statystyki. Akcja Katolicka istnieje w 76 parafiach w archidiecezji, spośród 210. Z tego 25 oddziałów AK przeżywa trudności lub prawie nie działa. – Obchodząc święto patronalne Akcji Katolickiej, trzeba dziękować za tych, którzy działają aktywnie, ale też widzieć pewien kryzys. Kryzysy należą do życia, lecz trzeba nam modlić się, by były to kryzysy skutkujące wzrostem – zachęcał.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania przenieśli się do sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej, gdzie Jan Berner wygłosił okolicznościowy wykład „Saga legionisty” związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akcja Katolicka archidiecezji warszawskiej liczy ok. 1 tys. członków: 700 zwyczajnych i 300 wspierających.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.plNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -