26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Akt oskarżenia przeciwko ks. Jackowi W.

Ocena: 5
468

Trzy lata pozbawienia wolności grożą ks. Jackowi W. za wykorzystywanie seksualne nastoletniego chłopca, którego był spowiednikiem. Kapłan ponadto upijał małoletniego oraz znęcał się nad nim fizycznie i psychicznie przed i po ukończeniu przez niego 15. roku życia.

fot. www.cathopic.com/Cristian Gutiérrez, LC

We wstępnym postępowaniu kanonicznym również biskup toruński uznał, że mogło dojść do przestępstwa wykorzystania seksualnego i przekazał sprawę do Kongregacji Nauki i Wiary. O sprawie informuje w wydanym komunikacie Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Poniżej oficjalny komunikat prasowy:

Ustalenia śledztwa

Na podstawie przeprowadzonych w toku śledztwa dowodów ustalono, że małoletni P.J. w wieku od 12 do 14 lat spowiadał się u Jacka W. Ten ostatni zaprzyjaźnił się z rodziną małoletniego. Następnie Jacek W. w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w okresie od nieustalonego dnia lipca 2013 r. do 3 sierpnia 2014 r., przy użyciu podstępu polegającego na dostarczaniu małoletniemu wówczas poniżej lat 15 napojów alkoholowych: wina oraz piwa i nakłanianiu go do spożywania alkoholu oraz zainscenizowaniu mszy świętej,  podczas której poświęcił i podarował P.J. różaniec zakładany na palec  oraz wypowiadając słowa, że od tej chwili są mężem i żoną, doprowadzał małoletniego do obcowania płciowego oraz do wykonywania i poddawania się innej czynności seksualnej, a także po ukończeniu przez P.J. 15 roku życia, tj. od dnia 4 sierpnia 2014 r. do 3 sierpnia 2017 r., poprzez nadużycie istniejącego stosunku zależności wynikającego ze sprawowania roli przewodnika duchowego małoletniego oraz innych zachowań, w tym faworyzowaniu małoletniego, zabieraniu go na wspólne wycieczki, do fryzjera, kupowaniu telefonów komórkowych, jedzenia, okularów, odzieży i obuwia, doprowadzał go do obcowania płciowego oraz do wykonywania i poddawania się innej czynności seksualnej.

Dodatkowo, po ukończeniu przez P.J. 15 roku życia, tj. od dnia 4 sierpnia 2014 r. do 3 sierpnia 2017 r. znęcał się nad nim  psychicznie i fizycznie w ten sposób, że uderzał go,  wyzywał słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe, popychał, rozdarł całe ubranie oraz w jednym przypadku zmusił go do spania nago  w zamkniętym pomieszczeniu, do którego ten nie miał kluczy. W sprawie Jacka W. toczyło się również wewnętrzne postępowanie kościelne. Dochodzenie wstępne prowadzone przez Biskupa Toruńskiego zakończyło się uznaniem, że zachodzą dostateczne  podstawy dla uznania, że ksiądz Jacek W. mógł popełnić przestępstwo wykorzystania seksualnego P. J., z tego względu Biskup Toruński przekazał sprawę do Kongregacji Nauki i Wiary Stolicy Apostolskiej.

Podejrzany

Jacek W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Skorzystał z przysługującego mu prawa i nie odpowiadał na pytania dotyczące okoliczności czynu. Nie był dotąd karany. Tempore criminis nie miał zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności do rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem. O winie i sprawstwie Jacka W. rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Toruniu. Grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Na proces oskarżony oczekuje w areszcie śledczym bowiem stosowane jest wobec niego tymczasowe aresztowanie.  

Rzecznik Prasowy

Andrzej Kukawski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter