4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Agencja Fides: coraz mniej powołań wśród kobiet

Ocena: 0
210

Wydaje się nie do powstrzymania zjawisko globalnego spadku powołań. Tegoroczne statystyki pokazują, że kryzys dotknął nie tyle środowisko księży, co żeńskie zgromadzenia zakonne. Realnym problemem jest także - w związku z pandemią koronawirusa i nieobecnością wiernych w kościołach - niedofinansowanie parafii i zgromadzeń zakonnych zwłaszcza na terenach misyjnych.

Fot. www.vaticannews.va

Przy okazji zeszłopiątkowej konferencji wprowadzającej do Światowego Dnia Misyjnego i rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Misyjnego abp Giovanni Pietro Dal Toso przestwaił najnowsze statystyki powołań wykonane przez Agencję Fides. Raport Agencji nie pozostawia złudzeń: kryzys powołań wśród kobiet pogłębia się w tempie o wiele większym, niż np. zjawisko spadku powołań wśród księży. Obecnie na świecie jest o niemal 7,3 tys. mniej sióstr zakonnych, niż przed rokiem. Jedynie Afryka i Azja odnotowały niewielki wzrost. W sumie ponad 641 tys. kobiet na świecie jest w zgromadzeniu zakonnym.

W raporcie przeczytamy, że przy liczbie ludności około 7,5 miliarda, katolików jest 1 328 993 000, z ogólnym wzrostem w porównaniu z rokiem poprzednim na każdym kontynencie. Przy wzroście populacji, odsetek katolików na świecie pozostał na niezmienionym poziomie 17,73 proc. Gwałtownie spadła liczba osób duchownych. Największy spadek ponownie zarejestrowała Europa i Ameryka. Liczba księży wynosi teraz około 414 tys.

Szósty rok z rzędu nastąpił spadek liczby braci zakonnych, których jest teraz prawie 51 tys. na całym świecie. Europa nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu, choć Stary Kontynent ma dziś o 591 zakonników mniej, niż przed rokiem.

W sprawozdaniu agencji Wydziału Misyjnego znajdują się jednak pewne pozytywne zmiany. Nastąpił znaczny wzrost liczby misjonarzy świeckich (376 188), a także wzrost liczby seminarzystów diecezjalnych i zakonnych, którzy osiągnęli liczbę 115 880.

Abp Dal Toso, prezentując statystyki w watykańskim Biurze Prasowym, zaakcentował trudną sytuację, w jakiej znajdują się diecezje na terenach misyjnych z powodu pandemii koronawirusa. Są to głównie reperkusje ekonomiczne, wynikające z braku zbiórki pieniędzy na niedzielnych Mszach, co poważnie obciąża i tak już niepewne budżety. Z powodu lockdownu parafie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej stają się coraz biedniejsze i dlatego nie są w stanie pomóc ubogim, którzy pukają do ich drzwi.

Największym problemem, z którym borykało się wiele kościołów, był brak Eucharystii, a co za tym idzie – brak ofiar pieniężnych. Wiele z tych kościelnych rzeczywistości po prostu żyje z niedzielnej kolekty i nie ma centralnego systemu utrzymania

- przyznał arcybiskup. Wszystkie dotacje misyjne zostały więc przekazane diecezjom na „przetrwanie księży” i „pokrycie bieżących kosztów”, ale także na rzecz wspólnot zakonnych, szkół katolickich i rodzin.

Chociaż kwestia finansowa nie jest ani pierwsza, ani priorytetowa, pieniądze są również koniecznością – tak jak każda dusza potrzebuje ciała

- dodał hierarcha. Stąd apel: „Wszystko to czyni naszą obecność jeszcze bardziej niezbędną. Być może przez większość czasu będzie to kropla w morzu potrzeb, ale jest to konkretny sposób na wyrażenie komunii w Kościele”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter