30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Afrykańska szopka dla Polaków

Ocena: 0
436

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozpoczęła bożonarodzeniową akcję „Szopka dla Dobra”. W czasie jej trwania Fundacja dystrybuuje afrykańskie szopki i zachęca do pomocy w budowie szkoły w ugandyjskiej wiosce Kyabakuza.

fot. pixabay.com

Opis akcji wraz z szopką jest dodatkiem do wydania popularnego katolickiego tygodnika opinii. Można ją także otrzymać w afrykańskim sklepie charytatywnym Amakuru w Warszawie.

Wioska Kyabakuza, na rzecz której kwestuje Fundacja, leży na terenie diecezji Masaka w Ugandzie. Około rok temu siostry pallotynki misjonarki zostały zaproszone przez miejscowego biskupa do współpracy. Stworzyły tam nową placówkę. Opiekują się chorymi i ubogimi, uczą uprawiać ziemię, zapoczątkowały ośrodek dożywiania.

Teraz zakonnice stanęły przed koniecznością zbudowania szkoły, gdyż najbliższa placówka edukacyjna jest oddalona od wioski o ponad 6 km i w konsekwencji większość dzieci nie korzysta z edukacji, ale pomaga rodzinom w codziennych obowiązkach.

– Zbierają drewno na opał, by ugotować posiłek, noszą wodę ze studni w plastikowym kanistrze na głowie, pokonując długą trasę górskimi ścieżkami. Transportują na głowach ciężkie worki z maniokiem czy węglem drzewnym na targowisko, wypasają kozy lub uprawiają motyką twardą jak skała ziemię. W ten sposób zarabiają na życie. Brak odzieży powoduje, że często chorują, bo noce są chłodne. A lekarstw brakuje. Takie doświadczenia bolą. Dlatego chcemy im pomóc – mówi s. Marta, odpowiedzialna za budowę szkoły.

Z placówki będzie korzystało 530 dzieci z Kyabakuzy i sąsiednich wiosek. Jeśli uda się ten cel zrealizować, większość dzieci po raz pierwszy w życiu zasiądzie w szkolnej ławce, otrzyma własny zeszyt i zje w szkole posiłek.

W następnych latach Fundacja Salvatti.pl będzie przygotowywać bożonarodzeniowe szopki z kolejnych kontynentów, by uwrażliwić na potrzeby innych i uświadamiać, że losy ludzi z odległych zakątków świata są ze sobą splecione.

Fundacja Salvatti.pl wspiera kraje tzw. Globalnego Południa już od 10 lat. Regularnie przekazuje fundusze na dom dla dzieci ulicy Casa Hogar w Kolumbii. W zeszłym roku m.in. wsparła budowę oddziału położniczego w Kigali, ufundowała szkolny autobus dla dzieci z Masaka w Rwandzie, przekazała 15 tys. euro na budowę przedszkola na Wybrzeżu Kości Słoniowej i ufundowała stypendia dla sześciu studentów w Rwandzie, Indiach i na Ukrainie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter