21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Afrykańska szopka dla Polaków

Ocena: 0
397

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl rozpoczęła bożonarodzeniową akcję „Szopka dla Dobra”. W czasie jej trwania Fundacja dystrybuuje afrykańskie szopki i zachęca do pomocy w budowie szkoły w ugandyjskiej wiosce Kyabakuza.

fot. pixabay.com

Opis akcji wraz z szopką jest dodatkiem do wydania popularnego katolickiego tygodnika opinii. Można ją także otrzymać w afrykańskim sklepie charytatywnym Amakuru w Warszawie.

Wioska Kyabakuza, na rzecz której kwestuje Fundacja, leży na terenie diecezji Masaka w Ugandzie. Około rok temu siostry pallotynki misjonarki zostały zaproszone przez miejscowego biskupa do współpracy. Stworzyły tam nową placówkę. Opiekują się chorymi i ubogimi, uczą uprawiać ziemię, zapoczątkowały ośrodek dożywiania.

Teraz zakonnice stanęły przed koniecznością zbudowania szkoły, gdyż najbliższa placówka edukacyjna jest oddalona od wioski o ponad 6 km i w konsekwencji większość dzieci nie korzysta z edukacji, ale pomaga rodzinom w codziennych obowiązkach.

– Zbierają drewno na opał, by ugotować posiłek, noszą wodę ze studni w plastikowym kanistrze na głowie, pokonując długą trasę górskimi ścieżkami. Transportują na głowach ciężkie worki z maniokiem czy węglem drzewnym na targowisko, wypasają kozy lub uprawiają motyką twardą jak skała ziemię. W ten sposób zarabiają na życie. Brak odzieży powoduje, że często chorują, bo noce są chłodne. A lekarstw brakuje. Takie doświadczenia bolą. Dlatego chcemy im pomóc – mówi s. Marta, odpowiedzialna za budowę szkoły.

Z placówki będzie korzystało 530 dzieci z Kyabakuzy i sąsiednich wiosek. Jeśli uda się ten cel zrealizować, większość dzieci po raz pierwszy w życiu zasiądzie w szkolnej ławce, otrzyma własny zeszyt i zje w szkole posiłek.

W następnych latach Fundacja Salvatti.pl będzie przygotowywać bożonarodzeniowe szopki z kolejnych kontynentów, by uwrażliwić na potrzeby innych i uświadamiać, że losy ludzi z odległych zakątków świata są ze sobą splecione.

Fundacja Salvatti.pl wspiera kraje tzw. Globalnego Południa już od 10 lat. Regularnie przekazuje fundusze na dom dla dzieci ulicy Casa Hogar w Kolumbii. W zeszłym roku m.in. wsparła budowę oddziału położniczego w Kigali, ufundowała szkolny autobus dla dzieci z Masaka w Rwandzie, przekazała 15 tys. euro na budowę przedszkola na Wybrzeżu Kości Słoniowej i ufundowała stypendia dla sześciu studentów w Rwandzie, Indiach i na Ukrainie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -