11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Adwentowe "noce konfesjonałów"

Ocena: 0
1425

Tradycją stała się już przedświąteczna nocna spowiedź. Choć "noce konfesjonałów" najczęściej organizowane są w Wielkim Poście, w niektórych miejscach odbywają się także w Adwencie.

2015-12-21 17:26
am, ks. sk (KAI) / Warszawa, mz
fot. paola rizzi / Foter / CC BY-ND

Organizowane są z myślą o tych, którzy w związku z licznymi obowiązkami zawodowymi i domowymi mają trudności, by znaleźć czas na spowiedź w ciągu dnia.

Adwentowa "noc konfesjonałów" odbyła się już m.in. we Wrocławiu w kościele oo. kapucynów i w Katowicach, w kaplicy pw. św. Barbary przy Silesia City Center.

– Nie każdy może skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania w ciągu dnia. Dlatego dajemy okazję do wspólnej modlitwy późnym wieczorem – wyjaśnia ks. Bogdan Kania, moderator nowej ewangelizacji w archidiecezji katowickiej. W przygotowanie wieczoru włączyła się też młodzież, która rozdawała przechodniom zapalone świece i zachęcała do wspólnej modlitwy, skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz do uczestnictwa w Eucharystii.

Jednym z poruszanych w czasie nabożeństw tematów było miłosierdzie. W ten sposób „Nightfever” organizowana w Katowicach wpisuje się w ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

W poniedziałek 21 grudnia "noc konfesjonałów" organizuje duszpasterstwo akademickie w Radomiu. "Biegasz, załatwiasz, organizujesz. Nie strać tego, co ważne! Zatrzymaj się choć na chwilę. Pamiętaj o spowiedzi!" – zachęcają studenci i duszpasterze na plakacie promującym nocną spowiedź, która przy kościele św. Jadwigi, w ośrodku akademickim, będzie trwała od godz. 20.00 do północy.

Podobna inicjatywa odbędzie się w diecezji kaliskiej, gdzie 22 grudnia w godz. 19.00-24.00 z nocnej spowiedzi będzie można skorzystać w 9 kościołach. Na "noc konfesjonałów" zaprasza wiernych bp Łukasz Buzun. – Zapraszam wszystkich, aby do świąt Bożego Narodzenia przygotować się przede wszystkim przez sakrament pokuty. Wielu kapłanów będzie w tym czasie spowiadało, a siostry zakonne, szczególnie z zakonów klauzurowych, będą "omadlały" ten czas – zapowiada biskup.

Jak wyjaśnia bp Buzun, wiele osób latami nie przystępuje do sakramentu pokuty, "a przecież wiemy, że grzech jest zaprzeczeniem naszej istoty, uderza w to, co jest w człowieku najpiękniejsze, niszczy przyszłość, odbiera nadzieję, powoduje nawet choroby fizyczne, nie tylko skostnienie duchowe". – Dlatego potrzeba oczyszczenia, szczególnie w Roku Miłosierdzia. Nie ma innej drogi dla człowieka, który jest zakorzeniony w Chrystusie przez chrzest. Nie jest to łatwe, ale jest to konieczne, by być blisko z Chrystusem, by przeżyć święta w komunii z Bogiem i z drugim człowiekiem – powiedział bp Buzun w zaproszeniu w serwisie YouTube.

Kapłani będą czekali w konfesjonałach w godz. 19.00-24.00 w katedrze św. Mikołaja (ul. Kanonicka), bazylice św. Józefa (pl. Świętego Józefa), sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. Asnyka), kościele Opatrzności Bożej (ul. Polna), kościele Świętej Rodziny (Rogatka), kościele św. Apostołów Piotra i Pawła (os. Dobrzec), kościele bł. Matki Teresy z Kalkuty na Ogrodach (ul. Szewska), kościele oo. franciszkanów (ul. Św. Stanisława) i kościele oo. jezuitów (ul. Stawiszyńska).

W Warszawie na "noc konfesjonałów" zapraszają m.in. ojcowie jezuici z sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. We wtorek 22 grudnia spowiedź rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 20.00 i potrwa do północy.

Także 22 grudnia w Gliwicach "noc konfesjonałów" odbędzie się w godz. 20.00-24.00 w czterech kościołach. Parafie, które biorą udział w akcji to: Chrystusa Króla, Św. Bartłomieja (Smolnica), Podwyższenia Krzyża Świętego, NMP Matki Kościoła (Sikornik).

23 grudnia w Świdnicy będzie można wyspowiadać się w kościele pw. św. Józefa (ul. Kotlarska). – Ojcowie paulini oraz duszpasterze dekanatu Świdnica-Zachód zapraszają do przeżycia sakramentu pokuty osoby, które z różnych względów nie skorzystały ze spowiedzi w czasie wyznaczonym przez poszczególne parafie. Spowiedź rozpocznie się w środę o godz. 19.00 i potrwa do północy – czytamy na stronie internetowej diecezji świdnickiej.

Również w płockiej parafii św. Bartłomieja "noc konfesjonałów" zaplanowano na środę 23 grudnia. – Na każdego, kto zapragnie poprzez sakrament pokuty i pojednania doświadczyć Bożego Miłosierdzia w trwającym od 8 grudnia Roku Miłosierdzia, księża w naszej parafii będą oczekiwać w godz. 18.00–23.00. Ufamy, że to wyjście naprzeciw potrzebom człowieka wierzącego, żyjącego w realiach ciągłego pośpiechu współczesnego świata, spotka się z życzliwym przyjęciem i pomoże w przeżyciu spotkania z miłosiernym i przebaczającym Chrystusem – napisali na stronie internetowej księża z płockiej fary.

W Kalwarii Zebrzydowskiej, w bazylice Matki Bożej Anielskiej, ojcowie bernardyni z duszpasterstwa młodzieżowo-powołaniowego "noc konfesjonałów" organizują w nocy ze środy na czwartek 23-24 grudnia, w godzinach 20.00-6.00.

Pierwsza „noc konfesjonałów” powstała sześć lat temu w Szczecinie, gdzie tamtejsi duszpasterze postanowili przenieść na polski grunt amerykański pomysł nocnych spowiedzi w Wielkim Poście.

Coraz częściej nocne spowiedzi organizowane są jednak także w Adwencie z myślą o tych, którzy w związku z licznymi zajęciami oraz obowiązkami zawodowymi lub domowymi mają trudności, by znaleźć czas na spowiedź w ciągu dnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter