25 stycznia
poniedziałek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Wojda: siły dawnego systemu są zagrożeniem dla narodu, rodziny i Kościoła

Ocena: 5
270

„Siły dawnego systemu, przefarbowane na różne odcienie, nowe ideologie importowane z zagranicy i za zagraniczne pieniądze są wielkim zagrożeniem dla narodu, rodziny i Kościoła. Pomijają zasady i wartości oraz dobro Ojczyzny"– mówił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda w kolegiacie sokólskiej podczas Mszy św. w 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.

Fot. Archidiecezja Białostocka, autor: ks. Konrad Węcławski

Gromadzimy się tu w sanktuarium sokólskim, aby budować naszą pamięć duchową i historyczną, ale też aby budować naszą jedność polską i narodową, poszukując prawdy historycznej i wzajemnie sobie przebaczając

– podkreślił metropolita białostocki.

W homilii abp Wojda przypomniał o wydarzeniach, których znakiem jest przykościelna mogiła pięciu Peowiaków z 1918 r. oraz mogiły 38 Strzelców Podhalańskich (znajdujące się na cmentarzu parafialnym), którzy w czasie Bitwy Niemeńskiej zginęli z rąk bolszewików, broniąc wolności Ojczyzny.

Hierarcha nakreślił tło historyczne Bitwy Niemeńskiej, kiedy to wojska sowieckie po swojej klęsce na przedpolach Warszawy wycofały się na przedpola Grodna, wzdłuż rzek Niemen i Świsłocz, oraz dalej na południe. Zaakcentował bohaterski, wyprzedzający atak polskich wojsk z 20 września 1920 r., który był początkiem krwawych walk, obejmujących swoim zasięgiem tereny całego powiatu.

Arcybiskup zaznaczył, że rocznice narodowe są doskonałą okazją do refleksji i modlitwy.

Wszystkim nam dziś trzeba starać się należycie zrozumieć naukę płynącą z ciężkich doświadczeń naszej przeszłości i angażować się odważnie w dzisiejsze sprawy Ojczyzny, która przecież jest naszym wspólnym, zbiorowym wysiłkiem

– mówił duchowny.

Metropolita białostocki zachęcał zgromadzonych do podjęcia wysiłku budowania niepodległej i sprawiedliwej Rzeczpospolitej, która na swojej drodze napotyka coraz to nowsze, bardziej zakamuflowane zagrożenia.

Są sytuacje, w których jak prymas kard. Stefan Wyszyński musimy powiedzieć: «Non possumus» – nie możemy się zgodzić. Pamiętamy też dobrze słowa, które za Ewangelią powtarzał bł. ks. Jerzy Popiełuszko: «Zło dobrem zwyciężaj!»

– mówił duchowny.

Abp Wojda zaapelował, aby w ufnej modlitwie polecać Bogu, przez ręce Maryi, sprawy naszej Ojczyzny, aby ofiara walczących o jej niepodległość, szczególnie podczas Bitwy Niemeńskiej nie była nigdy zmarnowana.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapelani służb mundurowych, przedstawiciele Prezydenta RP, władz państwowych, posłowie, senatorowie, władze wojewódzkie i samorządowe, władze powiatu sokólskiego i gminy Sokółka, Wojsko Polskie, służby mundurowe, harcerze, grupy rekonstrukcyjne oraz liczne poczty sztandarowe.

Po zakończonej Eucharystii zebrani udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie po licznych przemówieniach przedstawicieli władz oraz wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego odsłonięto pamiątkową tablicę, upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.

Na koniec, przy akompaniamencie orkiestry, śpiewano pieśni patriotyczne.

Fot. Archidiecezja Białostocka,  autor: © ks. Konrad Węcławski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
+ Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Dz 22,3-16 albo Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter