29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Tadeusz Wojda otrzymał od papieża paliusz

Ocena: 0
540

W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka w bazylice watykańskiej abp Tadeusz Wojda SAC otrzymał paliusz metropolity. Na początku liturgii diakoni przynieśli paliusze od grobu św. Piotra do ołtarza. Przed ich poświęceniem jeden z metropolitów w imieniu wszystkich złożył Ojcu Świętemu przysięgę wierności.

Fot. z archiwum www.idziemy.pl, achidiecezja białostocka

W homilii papież Franciszek zaznaczył, że św. Piotr i św. Paweł są filarami Kościoła i świadkami wiary. Doświadczyli oni miłości i są wolni, dlatego że zostali wyzwoleni przez Jezusa – podkreślił.

Piotr został wyzwolony z poczucia niegodności i porażki. Był silny i porywczy, trudno mu było przyjąć znaczenie krzyża. Jezus jednak kochał Piotra bezinteresownie, zachęcał do tego, by się nie poddawał, odważnie patrzył we własną słabość, by oddał życie za swoje owce. Jezus zaszczepił w Piotrze odwagę do ryzykowania wszystkiego. Dał klucze prowadzące do spotkania z Panem

– zaznaczył Ojciec Święty.

Charakteryzując św. Pawła papież stwierdził, że został on wyzwolony z niewoli własnego „ja”. Bóg uwolnił go od religijnego fundamentalizmu, ale nie uwolnił od trudów, dzięki czemu jego misja ewangelizacyjna stała się bardziej owocna. W ten sposób Paweł pojął, że Bóg wybrał to, co niemocne, aby ukazać swoją siłę. Biskup Rzymu zwrócił uwagę, że Kościół wciąż spogląda na tych dwóch olbrzymów wiary. Poprzez ich świadectwo Jezus zapewnia nas o swojej bliskości, wstawia się za nami u Ojca, wskazuje błędy i podnosi.

Zawsze potrzebujemy wyzwolenia i tylko Kościół wolny jest Kościołem wiarygodnym

– podkreślił Franciszek i jednocześnie postawił pytanie: jak bardzo nasze miasta, społeczeństwa potrzebują wyzwolenia? Zaznaczył, że możemy być współpracownikami tego wyzwolenia, sami będąc wyzwoleni.

Nawiązując do obecności nowych metropolitów Ojciec Święty wskazał, że paliusz to znak jedności z Piotrem przypominającym misję pasterza. Pasterz wyzwolony od samego siebie, staje się zapowiedzią wyzwolenia innych – zaznaczył następca św. Piotra.

Każdy metropolita wraz z powierzeniem nowego urzędu, otrzymuje paliusz. Jest to biały pas utkany z owczej wełny, na którym wyszytych jest sześć czarnych krzyży. Symbolizuje on owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz. Wyraża jedność, więź miłości i komunii lokalnej wspólnoty, której przewodzi arcybiskup, z Ojcem Świętem i jego misją oraz jest zachętą do męstwa na wzór św. Piotra.

Uroczystość nałożenia paliusza, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez Stolicę Apostolską, odbędzie się w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, w niedzielę 26 września. Aktu tego dokona abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Tadeusz Wojda SAC przypomniał, że po paliusz przyjechał do Rzymu już po raz drugi. Po raz pierwszy otrzymał go przed czterema laty jako nowy metropolita białostocki. Jednakże po nominacji na arcybiskupa gdańskiego, pozostawił tamten paliusz w Białymstoku, bo jest on związany nie z osobą, lecz z metropolią.

Jest to dla mnie ogromnie ważne, dlatego że paliusz to symbol szczególnej więzi duchowej między metropolitą a Stolicą Piotrową w osobie samego Papieża. Dlatego każda metropolia czuje tę więź duchową z papieżem, a z drugiej strony czuje też szczególne błogosławieństwo papieża, bo przecież razem z paliuszem jest cała tradycja apostolska, cała tradycja Piotrowa. Dlatego ogromnie się cieszę, że mogę otrzymać paliusz z rąk Papieża Franciszka. Potem drugim aktem tego wydarzenia będzie już założenie paliusza, które z woli samego Papieża dokonuje się w diecezji, aby jeszcze bardziej podkreślić tę więź duchową. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, jeśli nie będzie problemów z pandemią, to założenie paliusza odbędzie się w archidiecezjalnej katedrze w Oliwie 26 września i dokona tego nuncjusz apostolski w Polsce.

– powiedział papieskiej rozgłośni abp Wojda.

Przeczytaj także: Papież: jesteśmy wezwani, by być wolnymi od strachu i obłudy

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter