19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk modlił się za ofiary "pseudosoboru"

Ocena: 0
892

W katolickiej katedrze św. Wita, Wojciecha i Wacława w Pradze duchowni i wierni różnych wyznań i z różnych krajów wzięli udział 29 lutego w nabożeństwie ekumenicznym w intencji zakatowanych i zmarłych więźniów politycznych w byłych krajach komunistycznych.

2016-03-02 14:14
kg (KAI/RISU) / Praga, mz
fot. romanboed via Foter.com / CC BY

Uczestniczący w nim arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk przywołał w swym wprowadzeniu miliony Ukraińców, zmarłych w wyniku sztucznie wywołanego przez władze sowieckie głodu w latach trzydziestych XX wieku i przypadającą w tym roku 70. rocznicę tzw. pseudosoboru lwowskiego, na którym zdelegalizowano Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK).

Arcybiskup zwrócił uwagę, że ten celowo wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie w latach 1932-33, nazywany tam „Hołodomorem”, społeczność międzynarodowa określa mianem ludobójstwa narodu ukraińskiego. Była to wielka tragedia, które kosztowała życie milionów moich rodaków – powiedział zwierzchnik UKGK.

Wspomniał również o przypadającej 8 marca „70. rocznicy przymusowej likwidacji Kościoła greckokatolickiego w ówczesnym Związku Radzieckim”. Podkreślił, że tzw. pseudosobór lwowski, na którym zdelegalizowano ten żywo rozwijający się Kościół, „oznaczał początek drogi krzyżowej dla metropolity Josyfa Slipyja i siedmiu ukraińskich biskupów greckokatolickich”.

Abp Szewczuk przypomniał, że w chwili likwidacji UKGK w 1946 r. pracowało w nim prawie 3 tys. księży, istniały setki klasztorów, trzy seminaria duchowne i akademia teologiczna. – Wszystko to zostało zniszczone a Kościół zszedł do podziemia. Około 800 kapłanów zostało przemocą włączonych do moskiewskiego prawosławia, jak również wszystkie nasze świątynie – wspominał arcybiskup większy. Zaznaczył, że tylko w latach czterdziestych i z samej tylko Ukrainy Zachodniej zesłano na Syberię blisko milion ludzi. Abp Szewczuk przypomniał, że „pseudosobór” zapoczątkował też proces niszczenia UKGK w Czechosłowacji, Polsce, Rumunii, na Węgrzech i w innych krajach, które „dostały się po wojnie do radzieckiej niewoli”.

– W czasie tej modlitwy pragnę też wspomnieć tych prawosławnych, protestantów, rzymskich katolików, żydów i muzułmanów, którzy doznali represji ze strony totalitarnego reżymu komunistycznego – mówił dalej abp Szewczuk. Zwrócił uwagę ponadto, że był cały naród, wyznający islam, który został deportowany ze swojej ziemi. Byli to Tatarzy Krymscy. – Za nich wszystkich rozlega się dzisiaj nasza modlitwa do Matki Bożej – powiedział na zakończenie zwierzchnik UKGK.

Wspólną modlitwę w katedrze praskiej prowadzili katolicki arcybiskup tego miasta, prymas Czech kard. Dominik Duka, przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów Czech, pastor Ewangelickiego Kościoła Braci Czeskich Joel Ruml i patriarcha Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego Tomáš Butta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter