29 listopada
wtorek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk dziękuje papieżowi za gest solidarności

Ocena: 0
506

Abp Światosław Szewczuk podziękował papieżowi Franciszkowi za jego wizytę u rannych ukraińskich dzieci przebywających w szpitalu Dzieciątka Jezus w Rzymie. W swoim codziennym przesłaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego nawiązał do niedzielnej Eucharystii jako antidotum na wszechobecną na Ukrainie śmierć i zniszczenie.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT - papież Franciszek w Szpitalu Pediatrycznym Bambino Gesu, na oddziale, gdzie przebywają hospitalizowane dzieci przybyłe w ostatnich dniach z Ukrainy

Abp Szewczuk zauważył, że w warunkach wojennych Eucharystię przeżywa się w szczególny sposób. Jest ona zanurzeniem w śmierć Jezusa, ale i w Jego zmartwychwstanie. Podkreślił, że bez Eucharystii byłoby bardzo ciężko poradzić sobie z rzeczywistością zniszczenia i śmierci, która już od 25. dni otacza Ukraińców. „Ona pozwala dostrzec światło nadziei w mrokach wojny i dodaje nam życiowej siły” – powiedział.

Bez Ciała i Krwi naszego Zbawiciela nie możemy żyć. Nie przeżylibyśmy bez Eucharystii także i w czasie wojny. Niestety w tym trudnym okresie wiele osób nie może uczestniczyć w Boskiej Liturgii. W Zaporożu obowiązuje godzina policyjna i nie da się pójść na Mszę. Z drugiej strony, w wielu miejscach, gdzie chrześcijanie modlą się w swoich świątyniach, spadają na nich z nieba rosyjskie rakiety i bomby. Przez te 25 dni wojny zostały już zniszczone ponad 44 kościoły

– powiedział abp Szewczuk.

To jednak nie zmieni faktu, że nasi księża będą nieśli eucharystycznego Jezusa wszędzie tam, gdzie ludzie na niego czekają. Nasi kapelani wojskowi będą nadal odprawiać Mszę dla żołnierzy. Będą karmić Ciałem i Krwią Zbawiciela tych, którzy nie szczędzą tej krwi Ukrainie, także rannych, którzy są w naszych szpitalach oraz ludzi ukrywających się w schronach. Nawet wojnę staramy się przeżywać jako wspólnota eucharystyczna i w tym jest nasza siła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Wtorek, I tydzień Adwentu
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I)Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter