28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Swiatosław Szewczuk obchodził 10-lecie biskupstwa

Ocena: 0
1390

Abp Swiatosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, świętował 10lecie sakry biskupiej. Rocznica była ochodzona W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, obchodzoną według kalendarza juliańskiego 7 kwietnia.

Fot. uk.wikipedia / GFDL / Link

W kazaniu podczas liturgii dziękczynnej sekretarz Synodu Biskupów UKGK bp Bohdan Dziurach przypomniał pokrótce wydarzenia sprzed 10 laty. Zauważył, że przyszły biskup wyruszył kilka lat wcześniej do Argentyny, „aby służyć tam naszym wiernym jako biskup pomocniczy eparchii [diecezji] Opieki Matki Bożej w Buenos Aires”. Długo jednak tam nie przebywał, gdyż już po kilku latach wrócił w ojczyste strony, „aby tu przyjąć na swe ramiona krzyż duchowego przewodzenia wielomilionowej wspólnocie na Ukrainie i na całym świecie” – wspominał kaznodzieja.

Nawiązując do przypadającego w tym dniu święta Zwiastowania NMP, zaznaczył, że „od każdego człowieka zależy bardzo wiele, zwłaszcza w złożonej chwili państwa ukraińskiego”. Zdaniem biskupa „wszyscy oczekują Zwiastowania, potrzebują dobrych wiadomości, zarazem jednak jakże łatwo idziemy za fałszywymi i przypadkowymi prorokami”. Ludzie zapominają, że „dla prawdziwego Zwiastowania potrzeba zawsze dwóch działających osób: Boga, który zdejmuje hańbę ze swego narodu i przynosi zawsze dobre wieści: radości, zbawienia, życia i nadziei, oraz człowieka, który winien odczytać chwile Bożych odwiedzin i odpowiedzieć na nie” – podkreślił mówca.

Zwrócił ponadto uwagę, że wolność i godność to wielkie i cenne dary, „które otrzymaliśmy od Boga”, ale wolności można nadużywać, godność zaś łatwo stracić.

Przypomniał również postać błogosławionej Jozafaty Hordaszewskiej, beatyfikowanej w 2001 we Lwowie przez św. Jana Pawła II, który powiedział wówczas, że „dzięki swej codziennej i wiernej samoświadomości szła za Chrystusem, poświęcając się dzieciom, chorym, ubogim, analfabetom i zepchniętym na margines (…) i w niezwykły sposób potrafiła wcielać Ewangelię w swe codzienne życie”.

Głos zabrał również nuncjusz abp Gugerotti, życząc zgromadzonym w świątyni, „aby odczuwali podczas tego święta pełną miłości obecność papieża”. Przekazał on jubilatowi „pocałunek i braterski uścisk” od Ojca Świętego oraz jego błogosławieństwo na lata minione i przyszłe. Podkreślił także pełną jedność i współpracę UKGK z Kościołem powszechnym, dodając, że przed głową UKGK stoi niezwykle wielkie zadanie „odbudowania na nowo moralności” w kraju.

Arcybiskupa Szewczuka pozdrowił także jego biskup pomocniczy w Kijowie – Josyf Milan. Zauważył, że „z łaską Ducha Świętego Synod Biskupów UKGK wybrał najmłodszego, ale najgodniejszego kandydata, który czuje się na siłach, aby nieść krzyż Kościoła”.

Na zakończenie arcybiskup większy kijowsko-halicki wyraził wszystkim za słowa szczerej wdzięczności za ich obecność i pozdrowienia. Osobno podziękował swym najbliższym współpracownikom, szczególnie metropolicie lwowskiemu abp. Ihorowi Woźniakowi. Przypomniał ponadto, że wraz z nim rocznice chirotonii (sakry) biskupiej obchodzą też: egzarcha łucki bp Josafat Howera – jedenastą, egzarcha Odessy bp Mychajło Bubnij – piątą i biskup pomocniczy archieparchii lwowskiej Wołodymyr Hruca – trzecią, a administrator kurii arcybiskupiej w Kijowie o. Andrij Maksymowycz – swe urodziny.

W uroczystościach w katedrze kijowskiej uczestniczyło (łącznie z arcybiskupem) 19 biskupów UKGK, urzędujących i mieszkających na Ukrainie (a więc bez hierarchów z diaspory).

Sakra ówczesnego rektora greckokatolickiego seminarium duchownego we Lwowie, mianowanego przez Synod UKGK biskupem pomocniczym eparchii Opieki Matki Bożej w Buenos Aires dla grekokatolików ukraińskich w Argentynie i kilku sąsiednich krajach, odbyła się 7 kwietnia 2009 we lwowskiej katedrze św. Jerzego (Jura). Głównym konsekratorem był miejscowy arcybiskup Ihor Woźniak, a współkonsekratorami – biskup eparchii w stolicy Argentyny Mychajił Mykycej i biskup samborsko-drohobycki Julijan Woronowski. Obecni byli ówczesny arcybiskup większy kijowsko-halicki kard. Lubomyr Huzar, ówczesny nuncjusz na Ukrainie abp Ivan Jurkovič, 18 biskupów UKGK z kraju i zagranicy oraz kilku miejscowych biskupów rzymskokatolickich. Dyplomata papieski odczytał list z błogosławieństwem i pozdrowieniami od obecnego papieża-senioira Benedykta XVI.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter