21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Skworc: głoście orędzie zwycięskiego Króla

Ocena: 0
614

Idźcie jako Kościół Młodych i głoście w roku miłosierdzia orędzie zwycięskiego Króla – mówił abp Wiktor Skworc w Niedzielę Palmową.

2016-03-20 20:59
ks.sk / Katowice (KAI), sg

Metropolita katowicki przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej w 31. Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w diecezjach.

Kilka tysięcy młodych ludzi zgromadziło się w katowickiej katedrze w Niedzielę Palmową. Popołudniu metropolita katowicki przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w ramach 31. diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży.

– Wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat właśnie się dzieją, bo liturgia je uobecnia. Idziemy za Chrystusem. To jest nasz życiowy cel – mówił do młodzieży metropolita katowicki.

W homilii zwrócił uwagę, że rozpoczyna się Tydzień Pasyjny, który równocześnie jest Tygodniem Królewskim. – W Niedzielę Palmową Jezus, jako król żydowski, potomek Dawida, dokonuje uroczystego wjazdu do Królewskiego Miasta Jeruzalem. – W naszej wspólnocie musimy sobie zadać pytanie, czy w tych wydarzeniach brała udział młodzież? – zastanawiał się abp Skworc. – Z pewnością. A reprezentantką młodzieży była Weronika. Widząc skazańca pomaga, reaguje i podejmuje gest solidarności i miłosierdzia; ociera twarz i za ten czyn zostaje wynagrodzona – powiedział.

Metropolita katowicki zwrócił również uwagę, że reprezentantem młodzieży był Jan, umiłowany uczeń, świadek straszliwej egzekucji i śmierci. Abp Skworc zauważył, że Jan dożywa sędziwego wieku i do końca jest świadkiem Zmartwychwstałego.

Młodzież została również zachęcona do tego, aby przygotowując się do Wigilii Paschalnej i ŚDM przeszła przez bramę miłosierdzia. – Idźcie jako Kościół Młodych i głoście w roku miłosierdzia orędzie zwycięskiego Króla: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7) – mówił do młodzieży metropolita katowicki.

– Dzisiaj otrzymaliśmy nowe imiona: Weronika i Jan, i mamy być świadkami miłosierdzia. Dziękujemy za to zadanie – powiedział ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej. Zachęcił również wszystkich zebranych do uczestnictwa w ŚDM w Krakowie. – Powiadomcie wszystkich swoich znajomych na wszystkie możliwe sposoby – mówił.

Ks. Wierzbicki zaprosił również młodzież do uczestnictwa w nocnej pielgrzymce z Piekar na Jasną Górę oraz w pielgrzymce na rolkach i hulajnogach do Tychów oraz Rud Raciborskich, a następnie do Krakowa.

Eucharystia z udziałem kilku tysięcy młodych ludzi w katowickiej katedrze jest wieloletnią tradycją rozpropagowaną głównie przez Ruch Światło-Życie. Takie wydarzenie ma miejsce dwa razy w ciągu roku: w Niedzielę Palmową oraz w niedzielę na początku września.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -