20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Ryś: w relacjach z narodem żydowskim myślimy o sobie jako o przyjaciołach i braciach

Ocena: 0
629

Dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, podczas konferencji prasowej przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXIII Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

fot. www.episkopat.pl

Abp Ryś zwrócił uwagę na to, że „dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate”. Przypomniał, że obecne są w nim trzy kluczowe tezy: Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela; nie wolno odpowiedzialnością za śmierć Chrystusa obciążać ani Żydów żyjących współcześnie z Chrystusem, ani tych z późniejszych pokoleń; potępienie wszelkiego antysemityzmu.

Metropolita łódzki podkreślił, że dokument ten jest tak ważny, że podsumowując go po 50 latach, papież Franciszek powiedział, iż w wyniku Nostra aetate przeżyliśmy w Kościele przewrót w relacjach z narodem żydowskim i odtąd nie myślimy już o sobie jako o wrogach i obcych, ale jako o przyjaciołach i braciach.

Abp Ryś zaznaczył, że oprócz struktur oficjalnych związanych z Konferencją Episkopatu Polski istnieje również Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która organizuje spotkania modlitewne „Wspólna Radość Tory”. „W Polsce, w Kościele katolickim, dużo dobrego dzieje się w relacjach z Żydami” – przyznał abp Ryś. Dodał, że pozostaje wyzwanie edukacyjne, „aby ta świadomość Kościoła w relacjach chrześcijańsko-żydowskich stała się powszechna”.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Siedlcach. „Jest to moment modlitwy w miejscu, który dokumentuje obecność Żydów. W tym roku będzie to miejsce po zniszczonej przez Niemców synagodze. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash” – powiedział abp Ryś.

Odwołując się do jednego z dokumentów watykańskiej Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, abp Ryś dodał, że z narodem izraelskim wiążą nas więzi historyczne i duchowe. „Dokument podkreśla więzi duchowe, mając świadomość, że Pan Bóg działa w ludzie Bożym, jakim jest Izrael, także dzisiaj” – dodał abp Ryś.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, podkreślił, że Kościół angażuje się w ekumenizm na trzech płaszczyznach: ekumenizm duchowy, doktrynalny i praktyczny. „Ekumenizm duchowy to wspólna modlitwa i świętość życia. Ekumenizm doktrynalny to dialog ekumeniczny, ekumenizm praktyczny to współpraca w różnych dziedzinach” – zaznaczył.

Dodał, że Polska Rada Ekumeniczna współpracuje nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale także na poziomie lokalnym. „Są inicjatywy całoroczne, zarówno modlitewne, jak i praktyczne, na przykład charytatywne” – zauważył.

Ks. Pawłowski zwrócił uwagę na to, że materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały przygotowane przez chrześcijan z amerykańskiego stanu Minnesota. Tematem przewodnim są słowa z Księgi Izajasza: „Czyńcie dobro, słuchajcie sprawiedliwości”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter