13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Ryś do maturzystów: czy macie w sobie głód prawdy?

Ocena: 0
159

„Czy znacie głód prawdy? Czy chcecie być uczniami? Musicie na te pytanie odpowiedzieć przez samym sobą. To jest komisja jednoosobowa” - zwracał się z Jasnej Góry do maturzystów z archidiecezji łódzkiej abp Grzegorz Ryś.

Fot. episkopat.pl

Jest już tradycją, że we wtorek po Świętach wielkanocnych odbywa się pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Z uwagi na trwającą pandemię i obostrzenia pielgrzymka miała wymiar symboliczny, gdyż wzięli w niej udział przedstawiciele maturzystów z duszpasterzami i katechetami. Uroczystej liturgii w intencji maturzystów w kaplicy Matki Bożej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Wiernych zgormadzonych w kaplicy, ale także tych łączących się za pośrednictwem Internetu, przywitał o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry.

Matura to egzamin dojrzałości. Niech Maryja wyprosi wam łaskę tej dojrzałości duchowej, moralnej

- powiedział paulin.

Na początku Eucharystii arcybiskup zapewnił, że modlitwa jest dziś za wszystkich maturzystów z archidiecezji łódzkiej i wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie uda się spotkać osobiście w archikatedrze łódzkiej.

Dzisiejsze czytania przywołują dwa pytania, które stanowią podsumowanie waszej nauki, waszej drogi kształcenia

- mówił abp Grzegorz Ryś podczas homilii wygłoszonej na Jasnej Górze podczas duchowej pielgrzymki maturzystów.

Nawiązując do pierwszego czytania, abp Ryś zastanawiał się, jaka siła sprawiła, że trzy tysiące osób zostało włączonych do Kościoła.

Bo to nie od Piotra. Piotr nie był wytrawnym mówcą. To słowo działa. To słowo Boga przynosi owoce. Czy macie w sobie doświadczenie takiej siły, która jest w prawdzie? Co z tego wynika że się nauczyłem, że się dowiedziałem? Czy moje życie mimo tej wiedzy, tej odkrytej prawdy ma być takie samo jak było?

- pytał łódzki metropolita. Zwrócił się do młodych:

Czy znacie taką zobowiązującą moc prawdy? Do czego ona Cię ciągnie, ku jakim decyzjom, ku jakim nawróceniom. Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli. W poznanej prawdzie jest taka siła, która kajdany rozrywa. Czy ta wasza nauka, zdobyta wiedza, odkryta prawda prowadzi was do jakiejś zmiany?

Maria Magdalena mówi do Jezusa Rabbi Nauczycielu. Ona stawia siebie w roli ucznia. Człowiek chce zostać uczniem. Najlepszym nauczycielem jest ten, który cały czas chce być uczniem, który cały czas się uczy. Najgorzej jest, gdy opuszczamy mury szkoły i myślimy, że jesteśmy wszechwiedzący, a powinny się nam pojawić pytania. Powinniśmy mieć głód tej wiedzy, głód prawdy - dodał. "Czy znacie głód prawdy? Czy chcecie być uczniami? Musicie na te pytanie odpowiedzieć, przed samym sobą. To jest komisja jednoosobowa

- zakończył abp Ryś.

Na zakończenie Mszy Św. wszystkim maturzystom, nauczycielom i kapłanom podziękował ks. Paweł Bogusz - duszpasterz młodzieży archidiecezji łódzkiej i wyraził radość z tego, że mimo obostrzeń udało się przeprowadzić tę pielgrzymkę.

Przed błogosławieństwem przedstawiciele maturzystów z archidiecezji łódzkiej dokonali aktu osobistego oddania Matce Bożej, prosząc nie tylko o pomyślne zdanie egzaminów, ale także o prowadzenie w życiu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter