Śmierć Jezusa na krzyżu to nie była jakaś ironia losu – mówi abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. Wierni tego obrządku obchodzą dziś Wielką Sobotę, natomiast jutro będą świętować Wielkanoc.
– Wielka Sobota to czas wyciszenia i osobistej refleksji nad tym, co stało się w dalekiej Jerozolimie i na Golgocie. Kapłan i każdy wierny musi sobie uświadomić, że ta śmierć na krzyżu, to nie była jakaś ironia losu, czy przypadek w historii. Tak naprawdę Bóg z miłości do człowieka umiera dla niego. Ale Bóg jest wieczny, a więc ta śmierć była jednocześnie zmartwychwstaniem – mówi abp Eugeniusz Popowicz.
W Wielką Sobotę w cerkwiach odprawiane są nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. Odczytuje się wówczas teksty biblijne, których jest o wiele więcej niż w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. W drugiej połowie nabożeństwa kapłan zmienia czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie i odczytuje ostatni fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. Zależnie od możliwości panujących w danej parafii, nabożeństwo bywa odprawiane o różnych porach dnia. Wynika to ze znacznych niekiedy odległości dzielących wiernych od świątyń.
Odbywa się też święcenie pokarmów. Zgodnie ze zwyczajem w koszyku zawsze znajduje się pszeniczne ciasto wielkanocne zwane paschą oraz wędliny, nabiał i pisanki. Pokarmy święci się także w Niedzielę Wielkanocną po porannej Eucharystii.
Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w niedzielę rano procesją i jutrznią wielkanocną. Podczas nabożeństwa płaszczenica przenoszona jest na ołtarz, gdzie pozostanie do Wniebowstąpienia. Następnie odbywa się uroczysta Eucharystia.
W tym roku w przemyskiej archikatedrze będzie jej przewodniczył abp senior Jan Martyniak. Natomiast abp Eugeniusz Popowicz będzie sprawował liturgię w cerkwi pw. św. Mikołaja w Hrebennem.
W tym roku u chrześcijan obrządków wschodnich Wielkanoc wypada tydzień po obrządku rzymskokatolickim.