10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Pizzaballa: Kościół w Ziemi Świętej zmienia oblicze

Ocena: 0
589

Ogarniające cały świat przemieszczanie się ludzi stanowi też wielkie wyzwanie dla Kościoła w Ziemi Świętej – stwierdził administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

fot. Pixabay.com

– Setki tysięcy nowych chrześcijan, co stało się już realnym faktem, powoduje, że w pewien sposób zmienia tutaj oblicze również nasz Kościół – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa w Jaffie. Podkreślił, że migranci są "źródłem troski, ale także nowego życia w Ziemi Świętej”.

Abp Pizzaballa w kazaniu podczas Mszy świętej z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców podkreślił, że różnorodność etniczna, językowa, kulturowa oraz bogactwo obrządków wnoszone przez różne grupy migrantów są wzbogaceniem Kościoła lokalnego.

Arcybiskup zapewnił, że wierni ze wszystkich krajów stanowią integralną część składową Kościoła w Ziemi Świętej i wnoszą ważny wkład zarówno w życie społeczne, jak i życie Kościoła. Dodał, że zadaniem Kościoła jest podkreślanie godności każdego człowieka oraz znaczenia rodziny, wspólnoty i solidarności, a także ochrona stworzenia.

We Mszy świętej w Jaffie uczestniczyli też hierarchowie 17. Międzynarodowej Konferencji Biskupów w Ziemi Świętej, obradującej do 19 stycznia w Izraelu i Palestynie.

Z kolei wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego w Jerozolimie, ks. David Neuhaus podczas Mszy świętej z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców zaapelował o jedność Kościoła. – Jeśli zjednoczymy katolików arabsko- i hebrajskojęzycznych oraz Kościół migrantów, możemy stać się silną jednością w głoszeniu dobrej nowiny, która głosi, że upadły wszystkie mury – stwierdził ks. Neuhaus.

Jednocześnie zaapelował do Izraela o poszanowanie praw wszystkich ludzi oraz stworzenie przestrzeni dla migrantów, którzy „ciężko pracują i wnoszą ogromny wkład w gospodarkę, życie społeczne oraz kulturową różnorodność kraju”.

Ks. Neuhaus wyraził troskę z powodu decyzji izraelskiego ministerstwa spraw wewnętrznych o wydaleniu 14 dzieci migrantów. – To jedenastoletnie, cudowne dzieci, które się tu urodziły i są zintegrowane w społeczeństwie. Ich wydalenie jest posunięciem niemądrym i okrutnym – stwierdził duchowny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter