24 lutego
poniedziałek
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Ozorowski: Bóg pierwszy zawierzył człowiekowi

Ocena: 0
751

W stajence najpełniej objawiło się czym jest rodzina – mówił podczas Pasterki abp Edward Ozorowski.

2015-12-25 13:58
tm / Białystok (KAI), sg

Metropolita białostocki życzył odnajdywania radości świąt Bożego Narodzeni, stawania się lepszymi ludźmi, przyczyniania się do budowania ładu społecznego i oraz wdzięczności Bogu za Jego nieskończone miłosierdzie.

– Niech święta Bożego Narodzenia pomogą nam odnaleźć w sercach radość, a jeśli ja mamy, to jeszcze zwiększyć. Niech pomogą nam choć trochę być lepszymi. Bo każdy, kto już jest dobry, zawsze może być lepszy. Ufajmy Bogu i dziękujmy Mu za to, co uczynił i czyni, bo Jego miłość jest względem nas miłością miłosierną – mówił abp Ozorowski.

W homilii, nawiązując do liturgii Słowa wyjaśnił, że „światłość stała się udziałem ludzkości, kiedy wieczność zawładnęła czasem”. – Kiedy skrawek ziemi zamienił się w bezkres i kiedy w zimnej grocie pojawiło się domowe ognisko. Miało ono w sobie tak wiele przyciągającego ciepła, że przywołało pasterzy, a potem z daleka mędrców ze Wschodu. Aniołom kazało śpiewać pieśń na chwałę Boga – wskazał.

Abp Ozorowski tłumaczył, że dzięki temu, że „światłość się objawiła”, w niej możemy odnajdywać sens naszego życia, nawet w trudach czy zmaganiach. Podkreślił, że w stajence najpełniej objawiło się czym jest i czym powinna być rodzina. 

Hierarcha zachęcał do budowania domu, jakim jest rodzina, który powinien być wewnętrznie zdrowy. – Jeśli w domu będzie paliło się ognisko miłości, to poradzi ona sobie z wszelkimi trudnościami – mówił, zaznaczając, że takim domem powinna być Ojczyzna, Polska, którą trzeba budować wspólnym wysiłkiem. 

Zwrócił uwagę na wzrastającą w Polsce liczbę osób ubogich. „Żaden system do tej pory nie zdołał rozwiązać tego problemu. Pan Bóg chce, abyśmy pochylali się nad biednymi i w miarę możliwości starali się zaradzić ich nieszczęściu”. Zachęcał do odwiedzania szpitali i pomagania potrzebującym, zwłaszcza bezdomnym. – To jest jedynie kropla w morzu, ale jeśli tym ludziom pokażemy światło z nieba, to z pewnością przemieni ono ich życie – stwierdził. 

Abp Ozorowski podkreślał, że chrześcijanin powinien być człowiekiem zawierzenia. – Bóg pierwszy zawierzył człowiekowi dając mu swojego Syna. On uczynił człowieka wolnym, gdyż chciał, by człowiek swojej wolności używał a nie nadużywał. Dlatego trzeba budować cywilizację ewangeliczną, żeby człowiek, który od Boga wyszedł, mógł skutecznie do Niego zdążać – zaznaczył.

Tegoroczna pasterka transmitowana była przez regionalny ośrodek Telewizji Polskiej. Można jej było również wysłuchać na falach Polskiego Radia Białystok.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -