29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Mokrzycki w warszawskiej parafii

Ocena: 0
1064

– Cieszę się, że w tym roku staję wśród was – ja, lwowski metropolita, a wraz ze mną staje cała wspólnota Kościoła na Wschodzie, która w swych świątyniach dziękuje Bogu za grono przyjaciół i dobrodziejów z Polski i całego świata – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas Mszy świętej sprawowanej w parafii pw. Opatrzności Bożej w Warszawie.

2015-12-06 16:51
am / Warszawa (KAI), mz

Okazją był obchodzony dziś XVI Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

– Tradycją w Polsce i w ośrodkach polonijnych na świecie stało się, że druga niedziela adwentu, jest wielkim dniem solidarności z braćmi i siostrami należącymi, jak zwykło się mówić do Kościoła na Wschodzie, który po latach upokorzenia i systematycznego niszczenia podnosi się z upadku – powiedział metropolita lwowski, który wyraził radość z tego, że może uczestniczyć w modlitwie w intencji tych, którzy modlitwą i materialnie wspierają ten Kościół. – Cieszę się, że w tym roku staję wśród was – ja, lwowski metropolita, a wraz ze mną staje cała wspólnota Kościoła na Wschodzie, która w swych świątyniach dziękuje Bogu za grono przyjaciół i dobrodziejów z Polski i całego świata – powiedział.

Abp Mokrzycki przypomniał czasy, w których na Wchodzie "trwało jeszcze wielkie prześladowanie wiary i wierzących". Zaczęło się ono od wybuchu rewolucji październikowej a zakończyło się upadkiem Zawiązku Radzieckiego i powstaniem nowych państw na mapie świata, takich jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan i inne.

– Wielki zryw ku wolności, który zmienił oblicze świata, zapoczątkował – choć dzisiaj, w imię poprawności politycznej coraz rzadziej się o tym mówi – św. Jan Paweł II, gdy podczas inauguracji pontyfikatu wołał: "Nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

Metropolita lwowski podkreślił, że "te słowa stały się również prorocze dla Kościoła na Wschodzie. I chociaż trzeba było jeszcze trochę poczekać to jednak było warto, gdyż przyszedł nowy dzień dla rzeszy wierzących, gdy rozpadł się ten nieludzki w swojej ideologii twór, jakim był Związek Radziecki".

Abp Mokrzycki podkreślił, że w nowo powstałych państwach Kościół upomniał się o prawo do istnienia. Jak dodał, "początki wolności nie były łatwe, bo w nowych granicach pozostało na długie lata stare myślenie". Kościół jednak upomniał się o swoją własność i wolność religijną. Jak wyjaśnił arcybiskup lwowski, stało się to dzięki systematycznej pracy, zapałowi kapłanów, którzy przetrwali czasy reżimu, a także dzięki napływowi z Polski nowych kapłanów, zakonów i zgromadzeń. Ważny okazał się także upór wiernych, który doprowadził do odrodzenia struktur Kościoła.

Do czego jednak powrócił odrodzony Kościół? Na przykładzie archidiecezji lwowskiej abp Mokrzycki wyjaśnił, że po drugiej wojnie światowej władze pozwoliły, w imię wolności religijnej, na otwarcie tylko 12 kościołów. Ponad tysiąc zamknięto, zamieniając je na hale fabryczne, spichlerze, magazyny nawozów sztucznych, stajnie i obory dla bydła, sale widowiskowe i sportowe, sklepy i bazary, a wiele wysadzili w powietrze. Dzisiaj w archidiecezji lwowskiej działają 306 kościoły. – Nie trudno sobie wyobrazić, że 294 odzyskane to były ruiny, w dosłownym tego słowa znaczeniu – powiedział kapłan.

– Dzisiaj można powiedzieć, że one miały szczęście i znaleźli się tam wierni i kapłani, którzy z wielkim poświęceniem i bohaterską, heroiczną pracą podźwignęli z ruiny Boży Dom, który choć poświęcony, wymaga nadal renowacji, aby prowizoryczne rozwiązania zastępować stałymi – dodał abp Mokrzycki.

– Czy w odzyskanych świątyniach gromadzi się wspólnota? Bo po co komu Kościół, gdy nie ma wspólnoty? Na tak postawione pytanie mogę odpowiedzieć słowami psalmu, że "Ci, którzy we łzach sieją, żąć będą w radości" – podkreślił.

Pierwsze wspólnoty – jak wyjaśnił arcybiskup – we łzach dokonywały zasiewu, będąc jak ewangeliczny zaczyn wrzucony pośród oziębłego ludu, lecz dzisiaj z radością niosą swoje snopy, widząc że z grupy kilku osób powstała wspólnota kilkuset osób. Jest to żywa wspólnota zatroskana o parafię.

Dzisiaj przy kilkudziesięciu parafiach znajduje się przedszkole prowadzone przez siostry zakonne, kilkanaście punktów medycznych, niedzielne szkółki, regularna katechizacja, rodzinne domy dziecka, darmowe jadłodajnie, powstaje noclegownia i dom spokojnej starości. A nade wszystko regularna i stała opieka duszpasterska.

– Miejcie świadomość, że wiele przedszkoli, salek katechetycznych, punktów medycznych, wyremontowanych i wyposażonych w sprzęty liturgiczne kościołów to wasz znak miłosierdzia. Dziękujemy wam za to z całego serca, prosząc jednocześnie, byście nadal życzliwym i hojnym darem, wparli ubogi i przeżywający trudności Kościół na Wschodzie – prosił abp Mokrzycki.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji na wchodzie Ukrainy, metropolita lwowski powiedział, że nowe pokolenie, choć nie znające czasów zniewolenia, doświadcza narastającej biedy i strachu wobec trwającej wojny. Jej owocem są tysiące grobów młodych ludzi poległych na froncie i tysiące okaleczonych.

– Pozbawiona miłosierdzia sprawiedliwość jest ślepa na tragedie setek tysięcy rodzin, którym zburzono domy, zabierając jednocześnie szczęście. Odarta z miłosierdzia sprawiedliwość rodzi pragnienie zemsty i odwetu, zupełnie odrzucając przebaczenie. I można powiedzieć: takie jest żniwo nieprawości. Ono sprowadza podziały, rozbudza nienawiść, wrogość i agresję – podkreślił. – Taka droga nie ma sensu. Bo jak sensem nazwać to, co dzieje się na wschodzie Ukrainy? W tak trudnej sytuacji proszę was o dar codziennej modlitwy w intencji pokoju, za którym tęsknią żyjący w Ukrainie – zaapelował.

Dziś w całym kraju trwa ogólnopolska modlitwa i zbiórka na rzecz Kościoła na Wschodzie. Wsparcie inicjatyw na rzecz młodzieży oraz sfinansowanie opału dla ośrodków charytatywnych – to tegoroczne priorytety Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W drugą niedzielę Adwentu, we wszystkich polskich kościołach zbierane są pieniądze w ramach XVI Dnia Modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W ubiegłym roku zebrano 2,5 mln zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter