16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Mokrzycki: Rozdarcie w życiu publicznym bierze się z kłamstwa

Ocena: 0
491

– Rozdarcie w życiu publicznym bierze się z kłamstwa, które się stosuje, aby wygrywać własne korzyści – podkreślił metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki w homilii wygłoszonej w niedzielę na Święcie Eucharystii w Łodzi.

Metropolita lwowski koncelebrował w niedzielę mszę świętą z okazji Archidiecezjalnego Święta Eucharystii, które przez łódzkich wiernych obchodzone jest co roku na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi. W 2017 r. mija 30 lat od tego wydarzenia.

– Dziwimy się, że życie publiczne jest obecnie tak rozdarte. Ale to rozdarcie nie bierze się z niczego innego jak z kłamstwa, które się stosuje, aby wygrywać własne korzyści. Gdy obchodzimy łódzkie Święto Eucharystii, trzeba przypomnieć o potrzebie jedności i zgody. O tym, że można być różnym i być jednością w miłości, jak w Eucharystii i w Trójcy – podkreślił abp Mokrzycki w homilii wygłoszonej do kilkuset wiernych zebranych przed łódzką katedrą.

Duszpasterz zaakcentował w swoim wystąpieniu rolę, jaką w życiu publicznym odgrywa prawda.

– Żyj prawdą i mów prawdę, nie manipuluj ani faktami, ani drugim człowiekiem, bo wypaczając prawdę, Boga – który jest Prawdą – masz za przeciwnika. (...) Trzeba te słowa przypomnieć dziś najpierw nam samym, a potem i tym, którzy pretendują do kierowania życiem publicznym – dodał.

Abp Mokrzycki wezwał wszystkich, aby "ciesząc się swoją wyjątkowością i odrębnością", jednocześnie poszukiwali "jedności opartej na wymianie darów, a nie ciosów".

– Wobec braku jedności i prób osiągania własnych korzyści bez zważania na dobro wspólne, trzeba sobie uświadomić, że nie warto wchodzić w to, co opiera się na kłamstwie, bo kłamstwo to śmierć. Lepiej posłuchać słów pana Jezusa: "Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś Królestwo Boże". Jeśli się nie odnajdzie jedności, to trzeba będzie sparafrazować słowa Cycerona i powiedzieć "Mało wart oręż poza granicami, jeśli w domu brak zgody" – zaznaczył.

Metropolita lwowski podkreślił też, że osiągnięcie jedności niemożliwe jest bez Eucharystii i powołał się na słowa papieża Benedykta XVI – "Życie wiarą jest bowiem zagrożone, jeśli się już nie odczuwa pragnienia uczestniczenia w celebracji eucharystycznej, w której sprawuje się pamiątkę paschalnego zwycięstwa".

– Zagubienie sensu niedzieli jako dnia pańskiego, który ma być uświęcony, jest symptomem zagubienia autentycznego sensu chrześcijańskiej wolności, wolności dzieci bożych. (…) Dzisiaj wielu wprowadza do życia społecznego nowe treści, które mają być normatywne, a są nierzadko sprzeczne z Ewangelią. Człowiek ciągle szuka, z tym, że jedni robią to z Bogiem, a inni bez albo przeciw Bogu – zaznaczył abp. Mokrzycki.

Według duszpasterza, szczególna odpowiedzialność za wychowanie dzieci do udziału w Eucharystii spoczywa na rodzinie i rodzicach. Abp Mokrzycki wezwał do "porządkowania życia według słów Zbawiciela" i "czczenia dnia pańskiego przez udział w Eucharystii i wzajemne spotkanie, a nie przez chodzenie na zakupy i odbieranie takiej możliwości tym, którzy w niedzielę są przymuszani do pracy".

Mszę świętą na pl. Jana Pawła II poprzedziło przejście ulicami Łodzi od kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej kilkusetosobowej procesji eucharystycznej – w tym roku połączona ona była z Marszem dla Życia i Rodziny.

Organizatorzy marszu – m.in. Fundacja Życie, wspólnota Mocni w Duchu i ruch Domowy Kościół – powoływali się na słowa Jana Pawła II "Rodzina jest pierwszą i podstawową wspólnotą".

Po mszy na placu przed katedrą zaplanowano wspólny obiad i rodzinny festyn. Wieczorem odbędzie się spotkanie poświęcone wspomnieniom z ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży. O wizycie papieża w Łodzi opowie uczestnik tego wydarzenia biskup Adam Lepa.

Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 r. Była to jego trzecia pielgrzymka do Polski. Na papieża na płycie łódzkiego lotniska czekało ponad 1,2 mln pielgrzymów. Najważniejszym momentem mszy św., którą odprawił wówczas Jan Paweł II, była pierwsza komunia święta ponad 1,5 tys. dzieci.

Z lotniska Jan Paweł II pojechał do siedziby łódzkiej kurii metropolitalnej. Tam zjadł obiad, miał też zaplanowany odpoczynek. Z pałacu udał się do katedry na spotkanie z przedstawicielami kultury i nauki. Kolejnym etapem pobytu papieża w Łodzi była wizyta w zakładach bawełnianych "Uniontex". Po raz pierwszy podczas dotychczasowego pontyfikatu Jan Paweł II spotkał się z pracownikami na terenie ich zakładu pracy.

W kwietniu 2003 roku Rada Miasta Łodzi podjęła uchwałę o nadaniu papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Łodzi". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Piątek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter