19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jan Paweł II przed snem całował figurkę Matki Bożej Fatimskiej"

Ocena: 0
3192

– W papieskiej sypialni znajdowała się mała figurka Matki Bożej z Fatimy. Zawsze przed snem, papież oddawał cześć Matce Bożej, całując jej dłonie – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS

Sekretarz Jana Pawła II był gościem sympozjum „Aktualność orędzia fatimskiego”, zorganizowanego z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich.

Były sekretarz papieski, wygłosił referat „św. Jan Paweł II a Fatima”. Jak sam zaznaczył, pragnął, aby jego wystąpienie nie było wykładem akademickim, ale osobistym świadectwem. Przyznał, że dopiero po zamachu na swoje życie Jan Paweł II zaczął interesować się wydarzeniami z Fatimy.

– Zamach zmienił wszystko: i w Janie Pawle II, i w Fatimie. Papież, jeszcze będąc w klinice Gemelli, poprosił o dostarczenie dokumentów dotyczących objawień fatimskich. Natychmiast ruszyła machina wydarzeń. Od sierpnia 1981 r. papież zaczął praktykować nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, a w pierwszą rocznicę zamachu przybył do Fatimy jako pielgrzym i oddał świat Niepokalanemu Sercu Maryi – powiedział metropolita lwowski.

Hierarcha zaznaczył, że wraz z pierwszą papieską pielgrzymką do Fatimy rozpoczęła się ogólnoświatowa popularność tego sanktuarium maryjnego. Przytoczył wspomnienia ks. Roberta J. Foxa, który zaczął pielgrzymować do portugalskiej świątyni jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

– To była głęboka, biedna prowincja. Fatima była miejscem zapomnianym i ubogim, bez dróg prowadzących w świat. Kościół Matki Bożej Różańcowej był zaledwie lokalnym sanktuarium. Dopiero Jan Paweł II uczynił to portugalskie miasteczko znanym na całym świecie – podkreślił abp Mokrzycki.

Mówiąc o nabożeństwie do Matki Bożej Fatimskiej, jakie towarzyszyło Janowi Pawłowi II od chwili zamachu, papieski sekretarz wspomniał o zwyczaju, który Ojciec Święty praktykował każdego wieczoru.

– W papieskiej sypialni znajdowała się mała figurka Matki Bożej z Fatimy. Nie była tylko ozdobą, ale znakiem łączności między miejscem objawień i symbolem wdzięczności. Zawsze przed snem, papież oddawał cześć Matce Bożej, całując jej dłonie – wyjawił kapłan.

Inny z prelegentów, prof. Janusz Odziemkowski z UKSW mówił na temat sytuacji geopolitycznej w dobie objawień fatimskich. Historyk zauważył, że początek XX wieku był dla współczesnych końcem tzw. belle epoque – pięknej epoki. Na wskutek wybuchu I wojny światowej świat utracił poczucie bezpieczeństwa. Nowe rodzaje broni, atakowanie ludności cywilnej czy zjawisko wojny totalnej – to wszystko rzuciło cień na życie ludzi tamtego okresu.

– Europa pogrążyła się w ciemnościach. Wielu ludzi zaczęło wątpić, czy istnieje Bóg, skoro dopuszcza do takich zbrodni. Z tego ogromnego bólu narodziły się komunizm, faszyzm i nazizm – tłumaczył prof. Odziemkowski.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Instytut Teologii Duchowości KUL.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter