21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Minassian w Polsce

Ocena: 0
336

W Warszawie i Gdańsku gościć będzie arcybiskup Raphaël Minassian, ordynariusz Ordynariatu Ormiańskokatolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej – informuje Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

Podczas pobytu w Polsce abp Minassian będzie sprawował wraz z księżmi dwie ormiańskie liturgie. Pierwsza odprawiona zostanie w święto Wniebowstąpienia, w czwartek 25 maja, o godz. 18.00, w kaplicy św. Barbary w Warszawie (ul. Wspólna 67).

Kolejna natomiast w niedzielę 28 maja, godz. 12.00 , w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku (ul. Żabi Kruk 3), w 80. rocznicę koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Łaskawej, pochodzącego z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

 

***
Raphaël François Minassian I.C.P.B. urodził się 24 listopada 1946 w Bejrucie. Jest arcybiskupem Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, ordynariuszem Europy Wschodniej dla Ormian katolików, biskupem tytularnym Cezarei Kapadockiej i arcybiskupem ad personam.

Urodził się w rodzinie ormiańskiej. Studiował teologię w Papieskim Uniwersytecie Grogoriańskim w Rzymie i pedagogikę w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. Jest członkiem ormiańskokatolickiej kongregacji kapłańskiej w Bzommar k. Bejrutu. Po świeceniach kapłańskich w 1973 został proboszczem katedry w Bejrucie, a w 1982 sekretarzem patriarchy Howannesa Bedrosa XVIII. Był proboszczem parafii św. Krzyża w Bejrucie, a także przez kilkanaście lat proboszczem najpierw w Nowym Yorku, a później w Kalifornii. W 2004 założył kanał telewizyjny Telepace Armenia w telewizji watykańskiej Telepace. W 2005 został egzarchą patriarchalnym Ormian-katolików Jerozolimy i Ammanu. Konsekrowany na biskupa w lipcu 2011 w Bejrucie przez patriarchę Nersesa Bedrosa XIX. Od 2011 jest ordynariuszem utworzonego w 1991 Ordynariatu Europy Wschodniej dla Ormian katolików, który obejmuje Armenię, Gruzję, Rosję i Europę Wschodnią. Wielokrotnie odwiedzał Polskę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły