20 lutego
środa
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: w obliczu laicyzacji musimy bronić przywiązania do Kościoła

Ocena: 0
166

– W obliczu różnych zagrożeń, także wobec mniej lub jawnych zdrad, o których mówią media, musimy czuć się odpowiedzialni za to, jaka jest nasza Polska teraz i jaka będzie za kilkanaście lat – mówił 11 lutego abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

– Jest jedno wielkie zmaganie o chrześcijańską wiarę naszego narodu. W obliczu laicyzacji musimy bronić naszego przywiązania do Kościoła(...). W obliczu różnych zagrożeń, także wobec mniej lub jawnych zdrad, o których mówią media, musimy czuć się odpowiedzialni za to, jaka jest nasza Polska teraz i jaka będzie za kilkanaście lat – mówił 11 lutego abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu. Podczas nabożeństwa zainaugurowana została Jubileuszowa Nowenna – modlitwa za Ojczyznę w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W homilii abp Jędraszewski zwrócił uwagę na to, że w 966 roku dzięki sakramentowi chrztu, który przyjął Mieszko I, Polska stała się narodem powołanym do tego, aby być naśladowcami Chrystusa. – Od tej pory kolejne pokolenia Polaków uczyły się tego wszystkiego, co stanowi treść Ewangelii w tym także, co odnosi się do ich moralnego postępowania wyrażającego się w Dekalogu, w tym przykazania czwartego (…), który wiąże się z wielką czcią wobec rodziców i czcią i miłością wobec własnej Ojczyzny – wyjaśniał metropolita krakowski.

Zdaniem arcybiskupa, czas zaborów ma swoje szczególne ramy na Wawelu w postaci dwóch bohaterów narodowych, którzy tam spoczywają. Arcybiskup zaznaczył, że pierwszym z nich był Tadeusz Kościuszko, „ostatni z tych, którzy tak nieugięcie walczyli o przetrwanie I Rzeczypospolitej”. Jako drugiego abp Jędraszewski wymienił Józefa Piłsudskiego, „który jawi się jako osoba najbardziej przyczyniająca się do tego, że mogła powstać II Rzeczypospolita”.

– Naród zarówno w okresie zaborów jak i dzisiaj naród polski, potrzebował Kościoła katolickiego, by przetrwać, zwłaszcza wtedy wobec zagrożeń rusyfikacji, z jednej strony w zaborze rosyjskim i germanizacji z drugiej strony w zaborze pruskim. A z drugiej strony to Kościół katolicki dawał narodowi moc nadziei, by się nie poddać, mimo, że kolejne pokolenia Polaków rodziły się tak, jak to wyznawał Adam Mickiewicz – w niewoli, a przez całe swoje życie doświadczały, co znaczy być okutym, być pozbawionym wolności – podkreślił abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski wyznał, że tamte trudne czasy były próbą wiary polskiego narodu, jego związania się z Kościołem, poczucia odpowiedzialności za siebie i za wspólne dobro, jakim jest Rzeczypospolita. Jak dodał, dzisiaj jest wiele nadziei, ale też wiele zagrożeń, „także tych, które pojawiają się budząc nasze całkowite zaskoczenie”.

– Jest jedno wielkie zmaganie o chrześcijańską wiarę naszego narodu. Jest jedno wielkie zmaganie o Polskę, dlatego tak konieczna jest nasza wspólna modlitwa za Ojczyznę i stąd ta myśl, o Jubileuszowej Nowennie, która jest przejawem naszej troski o obecny i przyszły kształt duchowy naszego narodu – podkreślił hierarcha. -W obliczu laicyzacji musimy bronić naszego przywiązania do Kościoła, do Ewangelii, do Chrystusa. W obliczu różnych zagrożeń – także wobec mniej lub jawnych zdrad – o których mówią media, musimy czuć się odpowiedzialni za to jaka jest nasza Polska teraz i jaka będzie za kilkanaście lat – kontynuował arcybiskup.

Zdaniem hierarchy, podczas Jubileuszowej Nowenny, Polacy będą spotykać się na modlitwie „i poruszać najbardziej żywotne sprawy naszego życia społecznego i narodowego, które muszą być przeniknięte prawdą o Chrystusowym krzyżu”. Na koniec abp Jędraszewski przypomniał program Jubileuszowej Nowenny pod patronatem świętych i błogosławionych Krakowa. Jak podkreślił, w lutym wierni będą modlić się o to jak rozszerzyć miłosierdzie na potrzebujących, w marcu rozważać temat modlitwy i pokuty, a w kwietniu starali się powracać do tego, co znaczy niedziela jako dzień święty i jako „niedziela, o którą słusznie dopominamy się jako dzień wolny od pracy”. W maju refleksje odnosić się będą do tego, co jest fundamentem zdrowego życia rodzinnego i narodowego. W czerwcu tematem rozważań będzie praca i odpoczynek, czyli godność osoby pracującej.

– Natomiast w lipcu przedmiotem rozważań będzie szacunek dla każdego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, na przekór tym siłom cywilizacji śmierci, która chce nas pochłonąć i unicestwić – wyjaśniał abp Jędraszewski. W sierpniu modlitwy będą się koncentrować na zmaganiach z nałogami, we wrześniu przedmiotem modlitw będzie wychowanie, a w październiku jedność i solidarność. – Jedność budowana na prawdzie, która domaga się z jednej strony uznania swoich win, a z drugiej wybaczenia. Jedność, która nie może być hasłem, zaraz odrzuconym i podeptanym, ale trudem wewnętrznego zdobywania siebie, poprzez ciągłe otwieranie się na Chrystusa i jego Ewangelię – tłumaczył metropolita krakowski.

– Stajemy przed wielkim dziełem pojednania i odpowiedzialności. Dziełem, które oby stało się udziałem nas wszystkich, polskiego narodu, Kościoła w Polsce, właśnie po to, aby myśląc o sobie, o własnej tożsamości, nie zatracić tego, że w historię Polski od samego początku jest wpisany krzyż – mówił hierarcha.

Jubileuszowa Nowenna potrwa do 11 października i będzie jednym z elementów duchowego przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które nastąpią dokładnie miesiąc później. Nowenna będzie wpisana również w duchowe przygotowania do beatyfikacji służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej, której misją było towarzyszenie chorym i cierpiącym. Duchowe przygotowania odbywać się będą podczas comiesięcznych modlitw zarówno w katedrze, jak i we wszystkich kościołach parafialnych i rektoralnych archidiecezji krakowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -