6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: Serce Jezusa uczy miłości do drugiego człowieka

Ocena: 0
411

– Serce Jezusa uczy nas miłości do drugiego człowieka, świętości ludzkiego życia od początku aż do chwili odejścia z tego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej 23 czerwca w kościele sióstr sercanek w Krakowie. Metropolita krakowski odprawił tam Mszę świętą w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

fot. Wikimedia Commons / Lollencja / CC BY-SA 3.0 PL

Abp Jędraszewski przewodniczył Eucharystii w kościele Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, których życie duchowe i działalność opiera się na kontemplacji Bożej miłości objawionej w Najświętszym Sercu Pana Jezusa.

– Chcemy naszym umysłem, a przede wszystkim sercem, jak najgłębiej zbliżyć się do Serca Jezusowego i je usłyszeć. Usłyszeć bicie Serca Jezusowego i w ten rytm wejść, bo Ono – to Serce – ukazuje, jak głęboko ludzka natura Jezusa Chrystusa jest zjednoczona z przedwiecznym Słowem, jak jest otwarta na nasze ludzkie potrzeby i jak chce swoją miłością ku nam służyć, by nas swoją miłością ocalić i wynieść do godności Bożych Dzieci – mówił w homilii metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przywołał wezwania Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Wchodzimy w tajemnicę Wielkiego Piątku, wtedy, gdy to Serce zostało „zelżywością napełnione”, dla „naszych nieprawości starte”, okazało się „aż do śmierci posłuszne”, kiedy przebiła je włócznia żołnierza i kiedy dopełniła się „krwawa ofiara grzeszników”. Stało się tak, bo jesteśmy pełni win, słabości i grzechu. Te winy zostały przezwyciężone Jego miłością. Stąd to wołanie wielokrotnie powtarzane w litanii: „Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami” – wymieniał.

Metropolita krakowski podkreślił, że Serce Jezusa bije nieustannie na cześć Ojca, dlatego jest „Świątynią Boga”, „Przybytkiem Najwyższego”. – Bije także dla człowieka, bije z tą miłością, która każe mu dźwigać się ze swoich słabości i nędzy, by serce człowiecze – tak słabe i kruche – odkryło, że w Sercu Jezusowym może znaleźć dla siebie prawdziwe i pełne mocy źródło życia i świętości – zaznaczył.

Kaznodzieja zaznaczył, że Serce Jezusa uczy miłości do drugiego człowieka, świętości ludzkiego życia od początku aż do chwili odejścia z tego świata. – Musimy się nieustannie w to Serce wsłuchiwać, abyśmy umieli kochać drugiego człowieka. Kiedy człowiecze serce przestaje słyszeć i czuć rytm bicia Serca Jezusowego, to jego serce przestaje bić miłością do drugiego człowieka – przestrzegał.

Dodał, że tylko wsłuchiwanie się w bicie Serca Jezusa może sprawić, że i my będziemy przeniknięci prawdziwą miłością do drugiego człowieka. – Miłością, która będzie wsłuchiwaniem się w rytm bicia drugiego serca, po to aby je podźwignąć, umocnić, przeniknąć naszą miłością, podnieść ku Sercu Jezusowemu – nauczał hierarcha.

Z okazji dzisiejszej uroczystości wierni mogą nawiedzać w kościele sióstr sercanek kaplicę relikwii św. Józefa Pelczara, założyciela Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego oraz bł. Matki Klary Szczęsnej – postaci, które uczą miłości Bożego Serca pokazując, że jest to źródło rozwiązań wszystkich spraw.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter