28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: "Polska była samotna, narażona na heroiczną walkę o własną tożsamość"

Ocena: 0
1688

W 79. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę na Wawelu odbyła się Msza święta. Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski.

fot. Hans Sönnke, Domena publiczna, Link

– Stoi przed nami ogromna batalia o pamięć. Jest także czas wielkiej batalii o prawe sumienia. To znaczy o dojrzałe spojrzenie i właściwą ocenę tego, co się wtedy wydarzyło. Jest przed nami wielkie zmaganie o miłość do Ojczyzny za tych wszystkich, którzy umierali z imieniem Polska na ustach – mówił dziś abp Marek Jędraszewski.

Podczas homilii abp Marek Jędraszewski mówił, że rozważając wydarzenia sprzed 79 lat, warto zwrócić uwagę nie tylko na kontekst wojskowy i polityczny, ale na to, że na Polskę najechały wtedy wojska dwóch systemów totalitarnych, w których istotę była wpisana walka z chrześcijaństwem.

Według niego, mało też mówi się o encyklice papieża Piusa XI pt. „O bezbożnym komunizmie” z 1937 roku, w której oskarżał hitlerowski nazizm i bolszewicki ateizm. Jak podkreślił hierarcha, świat jednak nie chciał przyjąć prawdy o tych zbrodniczych systemach, a w chwili wybuchu II Wojny Światowej Polska walczyła i pozostała sama. – Wtedy (…) niestety Polska była samotna, narażona z jednej i drugiej strony na heroiczną walkę o własną tożsamość. O tożsamość swojego chrześcijańskiego ducha i tradycji prawdziwie demokratycznej – mówił metropolita krakowski. Jak dodał, "wówczas zaczął się drugi etap niszczenia polskiego narodu, a symbolem tego był Katyń, kiedy zamordowano ponad 110 tys. Polaków „tylko dlatego, że byli Polakami".

Zdaniem arcybiskupa paradoksem polskiej historii tamtych dni i tamtych lat stało się to, że nie było w Polsce współpracy z hitlerowskimi Niemcami, ale pojawili się tacy, którzy już byli przygotowani do tego, aby stać się przedstawicielami nowej, radzieckiej władzy na terenie Polski. W jego ocenie dokonywano wówczas „łamania polskich sumień, a ze zbrodniarzy chciano stworzyć świętych, z uciskanych robić przykład szczęścia, z tracących poczucie własnej ziemi, ludzi prawdziwie wolnych”.

– To stało się jak doskonale wiemy, treścią PRL-u. Tej propagandy, która tak długo trwała na polskich ziemiach od 1945 do 1989 roku. Czterdzieści pięć lat, a wliczając w to lata wojny, całe pół wieku kłamstwa i okłamywania i łamania polskich sumień i czynienia z polskich bohaterów ludzi przeklętych i zbrodniarzy – mówił arcybiskup.

– Rozważamy to dzisiaj, ponieważ rozumiemy to coraz bardziej. Stoi przed nami ogromna batalia o pamięć, zwłaszcza, że ci, którzy bezpośrednio doświadczali wydarzeń z 1939 roku odchodzą do wiecznej ojczyzny. Jest także czas wielkiej batalii o prawe sumienia. To znaczy o dojrzałe spojrzenie i właściwą ocenę tego, co się wtedy wydarzyło – zwracał uwagę hierarcha. – Jest przed nami wielkie zmaganie o miłość do Ojczyzny. Dlatego ta dzisiejsza modlitwa za tych, którzy 79 lat temu stanęli do nierównej walki. (…) Modlitwa za tych wszystkich, którzy umierali z imieniem Polska na ustach – wyznał abp Jędraszewski.

79 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko–sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter