2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: Jesteśmy świadkami ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa

Ocena: 4.95
514

Niech każde nasze zgromadzenie „na świętej Wieczerzy” będzie naszym osobistym, pełnym wiary i miłości, włączeniem się w to świadectwo, do którego przed wiekami zmartwychwstały Chrystus wezwał Apostołów i które w Jego Kościele nieustannie trwa i trwać będzie aż do końca wieków – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, która zainaugurowała XIII Tydzień Biblijny pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

W dzisiejszą Niedzielę Biblijną odbywa się V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku rozważana jest Ewangelia wg św. Marka. Na początku Mszy św. w krakowskich Łagiewnikach ks. prof. Henryk Witczyk zwrócił uwagę, że wczytując się 14 rozdział tej Ewangelii warto zastanowić się nad swoją postawą wobec Eucharystii.

Czy moja postawa jest bliska zdrajcy Judasza myślącego o własnych interesach, który przychodzi z agresywną gromadą do ogrodu modlitwy? Czy moja postawa nie przypomina uczniów znużonych, śpiących, zalęknionych w obliczu agresji, opuszczających Syna Bożego? Czy raczej naśladujemy umiłowanego ucznia, Matkę Pana Jezusa, dzielne niewiasty, które z miłością uczestniczyły w Jego drodze na Kalwarię i w ofierze składanej na krzyżu dla naszego zbawienia?

– przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II zachęcał do rachunku sumienia zarówno osobistego, jak i narodowego, podkreślając za kard. Wyszyńskim, że jesteśmy „narodem ochrzczonych” od ponad tysiąca lat.

Odwołując się do opisanych w Ewangelii wg św. Łukasza spotkań Apostołów ze zmartwychwstałym Jezusem abp Marek Jędraszewski w czasie homilii podkreślił rolę świadectwa uczniów o wypełnieniu się w Chrystusie wszystkich proroctw mesjańskich.

Metropolita krakowski zaznaczył, że wg Tradycji Kościoła wszędzie tam, dokąd dotarli Apostołowie i tam, gdzie się znaleźli, byli jednoznacznymi świadkami ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa. 

W Jego imię głosili Ewangelię, czyli Dobrą Nowinę, „wszystkim narodom”; dla Niego oddali swoje życie, stając się w ten sposób fundamentami Jego Kościoła; tajemnicę Jego Paschy, czyli przejścia z tego świata do Ojca przeżywali razem z pierwszymi chrześcijanami podczas sprawowania „pamiątki Pana”, czyli Eucharystii

– wyliczał arcybiskup.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że podczas każdej Mszy św., gdy tuż po przeistoczeniu uczestnicy Eucharystii odpowiadają na słowa kapłana: „Oto wielka tajemnica wiary!”, wyznają swoją wiarę, stając się świadkami ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa.

Niech każde nasze zgromadzenie „na świętej Wieczerzy” będzie naszym osobistym, pełnym wiary i miłości, włączeniem się w to świadectwo, do którego przed wiekami zmartwychwstały Chrystus wezwał Apostołów i które w Jego Kościele nieustannie trwa i trwać będzie aż do końca wieków

– zachęcił na koniec hierarcha.

Po Mszy św. każdy uczestnik Eucharystii mógł zabrać fragment Pisma Świętego z zaznaczonymi wersetami z Ewangelii wg św. Marka lub Księgi Mądrości. Ks. prof. Witczyk zachęcał, by odczytać je w rodzinach i by stały się one przedmiotem medytacji i rachunku sumienia przez cały rok.

Niech będzie dla nas światłem i mocą na drodze naszego osobistego, narodowego, wspólnotowego, eklezjalnego życia przez wszystkie dni aż do następnego Narodowego Czytania Pisma Świętego. Niech będzie naszym przewodnikiem Chrystus obecny pod postacią Ewangelii

– mówił przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Tegoroczna Niedziela Biblijna rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny, któremu w tym roku towarzyszą słowa: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Tego dnia odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Organizatorem wydarzenia jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”.

Galeria zdjęć z uroczystości (fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej) - link.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter