16 lipca
poniedziałek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski do pielgrzymów: dajcie świadectwo ukochania Polski

Ocena: 0
402

Z Wawelu wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. – Wasze świadectwo trudu, modlitwy i wspólnoty niech będzie świadectwem ukochania Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – mówił do pielgrzymów abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. rozpoczynającej wędrówkę Małopolan.

fot. PAP/Paweł Zechenter

Na wstępie wygłoszonej homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę, że tajemnica Przemienia Pańskiego, a także koniec życia św. Piotra, ukazują, że podstawową więzią chrześcijan ma być prawda o Bożym Synu. – Trzeba dać wszystkim poznać moc i przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Dać poznać moc Jego zbawczego dzieła, które trzeba przyjąć i w nie uwierzyć – mówił.

Jak zauważył, zbawcze posłannictwo Chrystusa zostało potwierdzone w odczytanym ewangelicznym fragmencie przez samego Boga. Dodał jednak, że są przecież także świadectwo proroków. Do podobnego świadectwa zachęcił pątników.

– Idźcie i głoście prawdę o Jezusie Chrystusie, Bożym Synu. I głoście tę prawdę w sytuacji kulturowej zapewne porównywalnej do tej, w jakiej znajdował się św. Piotr i pierwsi chrześcijanie. Kiedy już nie ma według wielu mędrców współczesnego świata miejsca na prawdę. Kiedy głosi się jedynie post – prawdę – apelował.

Hierarcha podkreślił mocno, że takie jest właśnie główne zadanie pielgrzymujących. – Dlatego tak ważne będzie wasze każde osobiste świadectwo o Jezusie Chrytusie. Najpierw poprzez pielgrzymi trud. To nie jest kwestia emocji, zachwytów, uniesień czy zniechęceń, które są kwestią jedynie chwili. Wasz pielgrzymi trud wskazuje na inne wyższe i najbardziej istotne pokłady człowieczeństwa – wyjaśnił.

Dodał, że bardzo ważnym świadectwem na pątniczym szlaku jest także modlitwa. – Czy ta indywidualna czy wspólnotowa. Nie ma życia prawdziwie głębokiego, które by nie było życiem modlitwy, bo ona otwiera nas na Boga – stwierdził.

Arcybiskup wskazał także na wielką rolę wspólnoty – zarówno tej eucharystycznej, jak i pielgrzymiej, ale także z osobami, które goszczą pątników na nocleg czy wspierają w drodze. – Życzę wam wspaniałych doświadczeń tego, co znaczy Kościół – co znaczy wspólnota wiary nadziei i miłości, co znaczy pokrzepianie się ciałem i krwią Chrystusa w Eucharystii, co znaczy otwieranie się każdego dnia na Jego słowo, życzę wam wielu radości mimo zmęczenia – mówił.

Metropolita życzył pątnikom, by w drodze nie ustawali na modlitwie, zanosząc do Boga przez Maryję wszystkie intencje bliskie ich sercu. – A ponieważ ta Matka jest naszą królową, królową Polski, proszę was, abyście podczas tej wspólnej i osobistej modlitwy prosili również Boga za przyczyną naszej Matki za naszą ojczyznę. Aby była zawsze wierna Bogu, krzyżowi i Ewangelii. Aby nie wyrzekła się nigdy swojej tożsamości, od samego początku budowanej na chrześcijańskiej wierze – wezwał.

– Idźcie z Chrystusem do domu Matki pełni radości i szczęścia – powiedział na zakończenie abp Jędraszewski. 37. Piesza Pielgrzymka Krakowska wędrować będzie do Częstochowy w dniach 6– 11 sierpnia. Co roku uczestniczy w niej ok. 10 tys. osób. W tym roku pątnikom przewodzi hasło „Idźcie i głoście”.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI