1 grudnia
wtorek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski do lektorów i akolitów: bądźcie świadkami miłości

Ocena: 0
1885

W sobotę arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej w bazylice św. Floriana udzielił posług akolity i lektora 38 klerykom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

fot. Adam Bujak

– Macie światu głosić prawdę, bo tylko ona daje wyzwolenie. Macie być świadkami miłości w świecie – mówił do zgromadzonych metropolita krakowski.

W homilii hierarcha odniósł się do czytań z dnia i wskazał, że Chrystus przynosi nową Torę, która jest oparta na miłości oraz wskazuje kim jest Bóg i co ma kształtować myślenia i postępowanie człowieka, który jest stworzony na Boży obraz i podobieństwo.

– Bóg jest miłością, więc podobieństwo do Niego musi znajdować fundament w tym, jak człowiek rozumie swoje powołanie do miłości – głosił. Wskazał, że Chrystus uczy uniwersalnego wymiaru przykazania miłości.

– W pierwszej Torze, wszystko rozstrzygało się w kategoriach posłuszeństwa, wierności i własności. Jezus uczy, że trzeba wejść w intymność samego Boga, w Jego istotę i doskonałość. – „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" – powiedział.

Zwracając się do przyszłych lektorów, arcybiskup podkreślił, że ich główną posługą ma być głoszenie Bożego słowa, z czym musi się łączyć głęboka wiara w jego skuteczność.

– Mojżesz głosił słowo Boże z taką mocą tylko dlatego, że przemawiał do ludu na mocy objawień otrzymanych od Boga. Jeśli lektor czyta słowo Boże i kończy to stwierdzeniem „Oto słowo Boże", czyni tak dlatego że, czyta i głosi je mocą wiary Kościoła, który uznał pewne księgi za święte i natchnione. Głosi to, co ma moc sprawczą i przemieniającą serce człowieka – nauczał.

Z kolei akolitom przypomniał, że określenie ich posługi oznacza "idący za kimś" lub "towarzyszący". – Macie towarzyszyć tym, którzy sprawują Eucharystię, macie stać się sługami ołtarza i sługami miłości, posługując chorym i potrzebującym. Karmiąc się Eucharystią, macie uczyć innych, co znaczy miłość wobec tych, którzy jej od nas oczekują lub jej przeczą – wezwał.

Podsumowując metropolita zachęcił zebranych, by byli dla świata świadkami miłości, których postępowanie nie opiera się jedynie na ludzkiej sprawiedliwości. Dodał, że ich służba jest niezmiernie ważna w Kościele, zwłaszcza "w czasie trudnym, w którym odrzucono prawdę, zastępując ją postprawdą".

– Modlimy się za was, by z waszych ust szło do świata jednoznaczne przesłanie prawdy i by wasze świadectwo miłości sprawiło, że Ewangelia Pana naszego Jezusa Chrystusa będzie stawała się orędziem życia – powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Wtorek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie bł. Karola de Foucauld
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 11,1-10; Ps 72,1b-2.7-8.12-13.17; Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter