7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: wszędzie można zostać świętym

Ocena: 0
540

Wszędzie można zostać świętym czyli wypełnić swoją życiowa misję – powiedział abp Henryk Hoser SAC. Uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa diecezji warszawsko-praskiej zakończyła IX Pielgrzymka Piesza z Warszawy do ‘Domu św. Faustyny’ w Ostrówku, gdzie Helena Kowalska przygotowywała się do wstąpienia do zgromadzenia.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W tym roku pątnikom przyświecała postać św. Brata Alberta i jego słowa „Być dobrym jak chleb".

W homilii abp Hoser podkreślił niezbywalną wartość ludzkiego życia mówiąc, że jest ono zamysłem samego Boga. – Każdy człowiek był chciany i widziany przez Pana jeszcze zanim począł się w łonie matki, dlatego nie ma życia niepotrzebnego. Wszyscy – zdrowi i chorzy, dobrze i źle się mający, są powołani przez Boga do istnienia według Jego zamysłu – powiedział kaznodzieja. 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że wraz z darem życia człowiek otrzymuje również konkretne powołanie, które musi odkryć. – Każdy z nas ma do spełnienia życiową misję tam, gdzie jest, w tym stanie, w którym jest – czy to będzie wierny świecki, osoba konsekrowana, czy kapłan – każdy otrzymuje misję życiową od Boga i musi ją odkryć w tych okolicznościach, w jakich przyszło mu funkcjonować. Tak to wiedzieli to święci – zarówno ci, którzy żyli w normalnych warunkach, jak i ci którym przyszło znaleźć się w obozach koncentracyjnych – powiedział biskup diecezji warszawsko-praskiej przekonując, że wszędzie można zostać świętym, a więc wypełnić swoją życiową misję. Jako przykład przywołał postać św. Maksymiliana Kolbe. 

Abp Hoser przypomniał również, że przeznaczeniem człowieka jest życie w Królestwie Niebieskim. – Jest ono najwyższą wartością ludzkiego istnienia, niczym biblijny skarb czy drogocenna perła, stąd wszelkie dobra, które cenimy, stoją dużo niżej niż ono. Jednak by to odkryć, potrzeba nam prawdziwej mądrości, o którą trzeba prosić Boga – zwrócił uwagę duchowny.

Jako jedną z przewodniczek na drodze wiary duchowny wskazał św. Faustynę. – W świecie, w którym wielu brakuje właściwych kryteriów, gdzie mamią ludzi syrenie głosy, w rzeczywistości której trudno odróżnić dobro od zła, ona pokazuje nam jasną drogę podążania za Chrystusem – mówił abp Hoser.

Ostrzegł, że poprzez życiowe wybory człowiek sam decyduje o swojej przyszłości. – Sąd Ostateczny nie jest ani Trybunałem Konstytucyjnym ani Sądem Najwyższym, które często mylą się, szukając w ciemnościach. Sąd Ostatecznym jest absolutną prawdą o świecie i o człowieku. Dlatego tam nie będzie odwołania, czy jakiejkolwiek kontestacji wyroku. Wszyscy, a więc zarówno zbawieni jak i potępieni, którzy sami odrzucili Królestwo Niebieskie – uznają wyrok za sprawiedliwy – powiedział biskup warszawsko-praski.

Na zakończenie poprosił o modlitwę za młodzież by umiała odczytać swoje powołanie i z hojnością serca odpowiedziała na Boże zaproszenie. 

W tym roku w IX Pielgrzymce Pieszej z Warszawa do ‘Domu św. Faustyny’ w Ostrówku wzięło udział ok. 450 pątników. Wychodząc z kościoła Miłosierdzia Bożego przy ulicy Żytniej w ciągu dwóch dni mieli oni do pokonania ok. 30km.

Po drodze nawiedzili min. Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, Katedrę Warszawsko-Praską oraz Bazylikę Świętej Trójcy w Kobyłce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter