9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser wskazuje podstawę dojrzałości

Ocena: 0
693

– Nie ma dojrzałości i odpowiedzialności bez właściwego wychowania – zwrócił uwagę abp Hoser. W związku ze zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego biskup warszawsko-praski spotkał się z nauczycielami religii pracującymi na terenie diecezji.

2016-08-30, 18:08
mag / Warszawa (KAI), rk
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

W homilii abp Hoser zachęcał katechetów do otwartości na Ducha Świętego i współpracy z łaską. – Każdego dnia winniśmy wsłuchiwać się w Słowo Boże i w oparciu o nie kształtować swoje życie – podkreślił kaznodzieja przekonując, że Bóg jest pierwszym i najlepszym pedagogiem, który doskonale zna człowieka i wie, co jest mu potrzebne. 

– Bóg posyła nam Ducha Świętego, który oświeca drogi naszego życia pozwalając jednocześnie odróżnić dobro od zła. On dotyka i kształtuje wnętrze naszych uczniów – zwrócił katechetom uwagę biskup warszawsko-praski przestrzegając jednocześnie przed zbytnim koncentrowaniem się w procesie wychowawczym na środkach audiowizualnych. – Media oddziałują na to, co zewnętrzne w człowieku, zaś Bóg na to, co jest w głębi naszego jestestwa – powiedział kaznodzieja. 

Abp Hoser przyznał, że praca nauczyciela religii nie należy do najprostszych. – Zachowanie uczniów jest wypadkową środowisk, z których się wychodzą. Braki wychowawcze dzieci i młodzieży wynikają najczęściej z nieudolności bądź niesprawności wychowania rodzinnego. Niestety są one niesłychanie trudne do uzupełnienia – ubolewał biskup warszawsko-praski.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że poza trudnościami zewnętrznymi katecheza związana jest także z wyzwaniami duchowymi, o czym bardzo często się zapomina.– Praca katechety w swojej istocie jest walką duchową o młodego człowieka. Waszym największym przeciwnikiem będzie więc szatan. Jego działanie jest dziś jednak łatwiejsze niż kiedyś, ponieważ żyjemy w czasach negacji jego istnienia i działania – stwierdził biskup warszawsko-praski. Przypomniał przy tym katechetom, że jako ludzie wiary dysponują mocą samego Boga i są w stanie wygrać z demonem. Na zakończenie liturgii wręczył on nowym katechetom misje kanoniczne. 

Po liturgii odbył się wykład ks. prof. Edwarda Stańka zatytułowany „Co zrobić, by katecheza była bardziej ewangeliczna”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter