16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Wielki Post to czas rewizji serc

Ocena: 0
997

Wielki Post to czas rewizji naszego serca i przemiany życia społeczno-politycznego – podkreślił abp Henryk Hoser SAC.

2016-02-11 10:36
mag / Warszawa (KAI), sg

W Środę Popielcową biskup warszawsko-praski przewodniczył wieczorem uroczystej Mszy Świętej w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. W czasie liturgii posypał głowy wiernych popiołem.

W homilii abp Hoser przestrzegł przed banalizowanie czasu Wielkiego Postu tłumacząc, że jest to szansa na przeminę serca i stylu życia. – Uzdrowienia potrzebuje przede wszystkim nasze wnętrze, a więc miejsce, gdzie podejmujemy decyzje. Stąd Wielki Post jest szansą na wielką rewizją ludzkiego serca by powróciło do Boga i pojednało się z Nim. On jest – jak mówi Pismo Święte – łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy. Bóg lituje się na widok niedoli, na nasz widok podczas gdy my sami grzęźniemy w tym, co nas poniża – zauważył kaznodzieja.

Biskup warszawsko-praski przypomniał o trzech środkach prowadzących do wewnętrznej przemiany jakimi są post, modlitwa i jałmużna. Podkreślił, że celem postu jest przede wszystkim przygotowanie terenu, by człowiek stając się coraz bardziej wolny otwierał się na Boga i tych, którzy go otaczają. – Post jest wyrzeczeniem się tego wszystkiego, co zbędne, a więc powrotem do skromności bycia, umiarkowania w jedzeniu i piciu, ograniczeniem posiadania dóbr materialnych. Tą nadmierną ilością nabywanych przez nas produktów spożywczych i odzieży winniśmy podzielić się z tymi, którzy są ubodzy, którzy głodują – zaapelował abp Hoser zachęcając, by nieprzeterminowane rzeczy przynosić do różnego rodzaju jadłodajni czy ośrodków dla osób potrzebujących.

Zwrócił uwagę, że post pozwala człowiekowi wejść w ciszę, w której jest on zdolny usłyszeć głos Boga. – Nie bójmy się zatem ciszy. Ona nie jest zagrożeniem dla ludzkiego życia. Zagrożeniem jest hałas – ostrzegł biskup warszawsko-praski.

Podkreślając znaczenie modlitwy zachęcał do korzystania z Eucharystii, Słowa Bożego oraz licznych nabożeństwa wielkopostnych, w tym zwłaszcza Drogi Krzyżowej. – Czternaście stacji to nic innego jak czternaście stopni wołających o miłosierdzie, czternaście sytuacji, w których wcielony Bóg woła o nasze miłosierdzie – powiedział abp Hoser. Przyrównał stacje Drogi Krzyżowej do czternastu uczynków miłosierdzia względem ciała i względem ducha, o które apeluje do nas papież Franciszek. Wśród nich są między innymi: upominanie grzeszących, pouczanie nieumiejętnych, cierpliwe znoszenie krzywd, darowanie win – wymieniał kaznodzieja. Mówiąc przy tym o gościnności zaapelował o przyjęcie gości z zagranicy w czasie Światowych Dni Młodzieży. – Potraktujmy ich po ojcowsku i macierzyńsku oferując na te kilka dni dach nad głową – zachęcał biskup warszawsko-praski.

Przypomniał również o obowiązku przychodzenia z pomocą chorym i cierpiącym. – Niech święto Matki Bożej z Lourdes będzie dla nas okazją by pójść do szpitala, domu opieki czy hospicjum i spotkać się z tymi, którzy odizolowani od nurtu życia cierpią przede wszystkim na ogromną samotność – zauważył abp Hoser.

Podkreślił, że Wielki Post to także okazja przemiany polskiego życia publicznego i społecznego. – Widzimy jak wielka jest żądza władzy, która prowadzi do ogromnych podziałów dotykających również naszych rodzin. – Nie ma dziś właściwej troski o dobro wspólne, a więc o dobro ludzi biednych, dobro dzieci czy dobro młodych małżeństw, które borykają się z brakiem perspektyw na przyszłość – ubolewał biskupp warszawsko-praski.
– Musimy mieć poczucie ‘racji stanu’. Musimy być solidarni z naszym krajem i naszym narodem. Polska to w końcu nasza Ojcowizna. Tutaj się urodziliśmy, wychowaliśmy i dla tego kraju pracujemy – zaznaczył abp Hoser.

Nawiązując do trudnej sytuacji międzynawowej zachęcał by oparcia szukać w Bogu. – Prośmy Miłosiernego Pana by wszedł w naszą historię osobistą, społeczną, krajową i międzynarodową. Prośmy by dał nam siłę do nawrócenia – zaapelował.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter