17 grudnia
poniedziałek
Olimpii, Lazarza, Floriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Polska jest europejskim fenomenem

Ocena: 0
1494

Podczas świątecznego spotkania z dziennikarzami w Warszawie abp Henryk Hoser SAC ocenił, że w naszym kraju widać wzrost jakości przeżywania wiary.

2016-01-08 21:37
tk / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy, mat. Salve TV

Wskazując zaś na blisko 40-procentową frekwencję na niedzielnych Mszach świętych, podkreślił, że Polska jest tu europejskim fenomenem.

Opowiedział się także za modyfikacją polskiej konstytucji tak, aby "w większej mierze ukazuje naszą podmiotowość i całą naszą tradycję".

Abp Hoser zaznaczył, że pod względem liczby uczestników niedzielnych Mszy różnice pomiędzy Polską a krajami Europy Zachodniej są ogromne, bowiem w Belgii praktykuje ok. 3 proc. katolików, a we Francji – ok. 5 proc. Jego zdaniem, w Polsce wyraźnie widać wzrost jakości przeżywania wiary.

Odnosząc się do uwagi, że 16 proc. przystępujących w niedzielę do Komunii świętej to wskaźnik bardzo słaby, zaznaczył, że na Zachodzie co prawda wynosi on 100 proc., ale tam w ogóle nie ma już sakramentu pokuty. – U nas kolejki do konfesjonałów są bardzo długie – mówił biskup warszawsko praski. Przypomniał przy tym ogromne powodzenie Nocy Konfesjonałów – przedsięwzięcia, które, jak zaznaczył, jest czymś zupełnie wyjątkowym na tle Europy.

Abp Hoser powiedział, że w Polsce spowiedź jest dla katolików czymś bardzo ważnym oraz że przy tej okazji każdy może uformować sobie sumienie. Dodał, że w wielkie święta, takie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, wśród polskich katolików widać ogromny wzrost zapotrzebowania na sakrament pokuty.

– Jeśli ludzie się nie spowiadają, to idą do psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów, którzy opowiadają im różne rzeczy, a często nie są to porady, które przynoszą tym ludziom wiele dobra. Są bowiem bardzo fragmentaryczne i częściowe, nie obejmują całego życia człowieka – tłumaczył biskup warszawsko-praski.

Zdaniem abp. Hosera, obecność na niedzielnych Mszach świętych ok. 40 proc. zobowiązanych do tego katolików (tzw. dominicantes) nie jest wielkim spadkiem w stosunku do lat, kiedy odnotowywano wskaźnik najwyższy, tj. ok. 50-procentową obecność [badania te Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi od 34 lat – przyp. KAI]. Dodał przy tym, że z oczywistych względów w badaniach nie uwzględniono osób ciężko chorych czy pensjonariuszy domów opieki.

Abp Hoser wskazał, że utrzymywanie się obecnego wskaźnika dominicantes jest dobrą wiadomością, biorąc pod uwagę fakt, że współczesny świat nie jest na ogół przyjazny chrześcijaństwu. – Cała mentalność postmodernistyczna jest raczej antyreligijna, a na pewno antychrześcijańska – wskazał biskup warszawsko praski. Przypomniał, że religią najbardziej prześladowaną jest dzisiaj chrześcijaństwo, choć przecież jest religią najmniej ofensywną, pozbawioną elementu prozelityzmu.

Proszony o opinię w sprawie ewentualnych zmian w polskiej konstytucji, abp Hoser ocenił, że nadchodząca rocznica Chrztu Polski byłaby dobrą okolicznością, by "w jakiejś mierze" zmienić ustawę zasadniczą tam, gdzie ona takich zmian wymaga. – Byłaby to raczej nowelizacja, a nie pisanie zupełnie nowej konstytucji – dodał.

Zaznaczył, że trudno powiedzieć, czy to się uda, bowiem wymagałoby to długiego procesu legislacyjnego i szeregu konsultacji. Ustawa zasadnicza determinuje wiele aspektów naszego życia państwowego, narodowego, społecznego – zaznaczył abp Hoser.

– Niewątpliwie konstytucja każdego kraju powinna wyrażać w jakiś sposób tożsamość danego kraju, narodu, społeczeństwa – podkreślił biskup warszawsko-praski. Ocenił, że konstytucja Polski powinna zachowywać specyfikę kraju, którego państwowość kształtowała się przez wieki, podobnie jak np. państwowość francuska. – Inaczej Unia Europejska się nie utrzyma – stwierdził abp Hoser, dodając, że zbytnie ingerowanie Unii w trzeciorzędne problemy dowodzi istnienia ogromnej, biurokratycznej czapy.

– Powinno się, również w tym duchu, szukać takiej konstytucji, która w większej mierze ukazuje naszą podmiotowość, całą naszą tradycję – dodał.

Podczas spotkania poinformowano też, że 24 stycznia rozpoczyna działalność uruchomiona w diecezji warszawsko-praskiej internetowa telewizja Salve. Ma to być, jak zapowiedział abp Hoser, telewizja budująca i pozytywna, skierowana głównie do młodego widza i przedstawiająca obiektywnie otaczający świat. – Będą to formy krótkie ale dobitne, stosujące bogatą paletę tematów – dodał biskup warszawsko-praski. Bardzo ważnym wymiarem tej telewizji ma być tłumaczenie przyczyn różnych zjawisk i procesów.

W dzisiejszym spotkaniu abp. Hosera z dziennikarzami wzięli udział przedstawiciele mediów katolickich oraz głównych mediów świeckich, m.in. z Polskiego Radia, "Newsweek Polska", "Rzeczpospolitej" i TVN24.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -