19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Perygrynacja będzie czasem odnowienia naszej wiary

Ocena: 0
531

– Peregrynacja Kopii Jasnogórskiego Wizerunku to szansa na spojrzenie Maryi w oczy i zasłuchanie się w bicie Jej serca – powiedział w rozmowie z KAI arcybiskup Henryk Hoser.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

W najbliższą sobotę 2 września o godz. 12.00 we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej zabiją dzwony. W ten sposób zostanie powitana Kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej który w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy nawiedzi wszystkie parafie i ośrodki duszpasterskie, domy zakonne oraz instytucje diecezjalne i dwa szpitale. Centralne uroczystości przyjęcia obrazu z udziałem licznie zgromadzonych duchownych i wiernych odbędą się przed kolegiatą Przemieniani Pańskiego w Radzyminie.

– Będzie to dla nas spotkanie z Matką, która uczy nas patrzeć i słuchać Jezusa Chrystusa by realizować Jego wolę w swoim życiu osobistym i społecznym. Mam nadzieję, że przyczyni się to również do ożywienia duchowego naszego Kościoła lokalnego i jeszcze większego zaangażowania się wiernych w różne dzieła – wyraził nadzieję arcybiskup Hoser.

Podkreślił, że peregrynacja Jasnogórskiego Obrazu będzie bardzo mocno wpisana również w program nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który będzie przebiegał pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. – Odnawiając nasze przyrzeczenia chrzcielne oraz Jasnogórskie Śluby Narodu będziemy na nowo uświadamiali sobie naszą odpowiedzialność za kształt naszego życia rodzinnego, społecznego i polityczne. Wpatrując się wiec w Maryję będziemy uczyć się współpracować z Duchem Świętym – dodał biskup warszawsko-praski. 

Z kolei biskup pomocniczy Marek Solarczyk zwrócił uwagę na symboliczny wymiar dnia i godziny rozpoczęcia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu. – Wizerunek Matki Bożej powitamy w pierwszą sobotę miesiąca, a więc w dzień kiedy odpowiadając na orędzie fatimskie w sposób szczególny staramy się wynagradzać Najczystszemu Sercu Mary za grzechy świat – powiedział biskup przypominając, że tym roku przeżywamy setną rocznicą ukazywania się Matki Bożej pastuszkom w Fatimie.

Nawiązując zaś do samej godz. 12.00 przypomniał, że tajemnica modlitwy ‘Pozdrowienia Anielskiego’, którą cały Kościół odmawia w południe – bardzo mocno wpisana jest w historię diecezję warszawsko-praską która została powołana do istnienia 25 marca 1992 roku, czyli w samą uroczystość Zwiastowania Pańskiego. 
Podkreślił, że symboliczny wymiar ma również miasto Radzymin od którego rozpoczyna się pielgrzymka wizerunku po kolejnych parafiach. – To właśnie na tych ziemiach miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska zwana również "Cudem nad Wisłą", która w 1920 roku ocaliła stolicę przed najazdem bolszewickim. Nad mogiłami Polskich Bohaterów modlił się tu w roku 1997 św. Jan Paweł II powierzając naszej diecezji kultywowanie pamięci o tym niezwykłym wydarzeniu w dziejach nie tylko naszej Ojczyzny ale również i całej Europy – przypomniał biskup Solarczyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter