13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser o bp. Kędziorze: widział w ludziach dobro

Ocena: 0
887

Zmarły wczoraj śp. bp senior Stanisław Kędziora był człowiekiem pełnym ciepła i życzliwości, który w innych widział przed wszystkim dobro – wspomina abp Henryk Hoser SAC.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Były biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej odszedł do wieczności w Święta Narodzenia Pańskiego po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej. Przez pięć lat był biskup pomocniczym archidiecezji warszawskiej, a po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w 1992 roku przez kolejne dziewiętnaście biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej.

Abp Hoser pierwszy raz spotkał się z bp. Stanisławem na lotnisku po przylocie do kraju, by objąć diecezję. – Powitał mnie wówczas swoim ciepłym uściskiem dłoni, któremu towarzyszył ujmujący uśmiechem – wspomina abp Hoser mówiąc, że to było dla niego pełen pokoju i ufności wprowadzenie w nową rzeczywistość.

Ze śp. bp. Kędziorą arcybiskup współpracował bardzo blisko przez trzy lata. – Najbardziej jestem mu wdzięczny za jego pełne mądrości, nadziei i zaufania Bogu spojrzenie w przyszłość. On przed wszystkim widział dobro w drugim człowieku i starał się zobaczyć także dobro w wielu różnych sytuacjach, które na pierwszy rzut oka na tak nie wyglądały, co nie jest dziś cechą popularną – zauważył abp Hoser.

Były ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, podkreślił, że ostatnie lata zmarłego były dla jego otoczenia. niezwykle budującą lekcją. – Bp Stanisław z ogromną cichością i oddaniem znosił swoją chorobę i cierpienie ofiarowując je Boga za diecezję. Pokazywał nam tym samym, czym w swojej istocie jest powołanie kapłańskie – zwrócił uwagę abp Hoser.

Podkreślił, że jego odejście z tego świata otwiera przed diecezją warszawsko-praską zdroje Bożych łask. – Wierzę, że mamy w nim w niebie wielkiego orędownika, który nadal będzie nas wspierała swoim wstawiennictwem – wyznał arcybiskup.

Śp. bp Stanisław Kędziora zmarł w wieku 83 lat.

Urodzony 6 grudnia 1934 w Seligowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1958 z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wykładowcą, a później prefektem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Na biskupa został wyświęcony 25 marca 1987 roku w kolegiacie w Łowiczu stając się biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej i wikariuszem generalnym. Po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w roku 1992 przez kolejne dziewiętnaście lat był bp pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Za biskupie zawołanie wybrał sobie słowa Secundum Verbum Tuum – „Według słowa Twego”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter