16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: nie wolno ludzi starszych spychać na margines

Ocena: 0
609

– Nie wolno ludzi starszych spychać na margines życia. Są oni integralną częścią naszych rodzin – podkreślił abp Henryk Hoser.

2016-01-14 10:40
mag / Warszawa (KAI), sg

Świąteczne spotkanie diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin zainaugurowała uroczysta Msza Święta w kaplicy kurialnej, po której przełamano się opłatkiem.

Przywołując w czasie liturgii przykład małżeństwa Ludwika i Zelii Martin, biskup warszawsko-praski podkreślił, że fundamentem budowania wzajemnych relacji między małżonkami jest ich więź z Bogiem. – Niewielu w ogóle zdaje sobie sprawę, że małżeństwo podobnie jak kapłaństwo czy życie konsekrowane jest powołaniem, które człowiek musi odkryć, przyjąć i się do niego właściwie przygotować – zwrócił uwagę abp Hoser.

Podkreślił, że współmałżonek jest darem od Boga, który powinien być przyjęty z szacunkiem i wdzięcznością. – Nie mamy prawa do dysponowania drugim człowiekiem, bo nikt nie jest naszym niewolnikiem. Mąż czy żona są nam ofiarowani przez Pana i należy ich przyjąć z miłością – zaznaczył kaznodzieja.

Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, zwrócił uwagę na miejsce i rolę osób starszych w rodzinie. – Żyjemy dziś w społeczeństwie coraz mocniej zatomizowanym. Tymczasem rodzice, dziadkowie, babcie, czy teściowie są integralną częścią naszych rodzin. Stanowią nie tylko ogromną skarbnicę wiedzy i doświadczenia, ale też cenne wsparcie, zwłaszcza w kształtowaniu młodego pokolenia. Jak uczył nas Jan Paweł II: "Poprzez swoją obecność pomagają nam zdać sobie sprawę z hierarchii wartości ludzkich" – przypomniał abp Hoser.

Przestrzegł przy tym przed spychaniem ludzi starszych na margines życia, co – jak stwierdził – jest dla nich źródłem ogromnego cierpienia i jednocześnie zubożenia dla społeczeństwa. – Spychanie ich bowiem do Domów Starców czy Domów Opieki Społecznej generuje ogromne koszty, trudne do uniesienia nawet przez bogate państwa – zauważył hierarcha.

Podkreślił, że polityka państwowa powinna być prorodzinna, by ludzie starsi do końca swoich dni mogli pozostawać w gronie swoich najbliższych.

Po liturgii odbyło się świąteczne spotkanie w czasie którego złożono sobie życzenia i przełamano się opłatkiem.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -